כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

שבועות הריון

איך סופרים שבועות הריון? מעקב אחר התפתחות העובר וכל המתרחש בגוף האם במשך 40 שבועות הריון – שבוע אחר שבוע וחודש אחר חודש.

כל מה שצריך לדעת על שבועות וחודשי הריון

בין "ממש בהתחלה" ו"עוד שנייה מתפוצצת" יש עולם של שבועות וחודשי הריון שחשוב להכיר
אם אי פעם רצית להיות סופרת ולא הגשמת זאת, כעת כשאת בהריון אנו שמחים לספר לך שהפכת לסופרת מקצועית. אולי לא של ספרים – אבל של שבועות, חודשים וטרימסטרים. מרגע שנודע לך שאת בהריון, השאלה "באיזה שבוע את?" נשאלת תדירות ואת ודאי לא רוצה להתבלבל. העזרי במחשבון ההריון – פרטי הווסת האחרונה מספיקים כדי לאמוד עבור נשים באילו שבועות להריונן הן נמצאות.

איך סופרים שבועות הריון?

בפירוט הבא, תמצאי מידע על כל אחד משבועות ההריון, מחולקים לתשעת חודשי הריון ולשלושת הטרימסטרים. שימי לב – לא כל חודש הריון מורכב מארבעה שבועות. חילקנו את שבועות ההריון לפי חודשים, ואת החודשים לפי טרימסטרים, כך שבכל רגע נתון תוכלי לדעת איפה את נמצאת.

משבוע לשבוע – נקודות ציון משמעותיות

כל שבוע בהריון הוא משמעותי, אבל יש כמה שבועות שכדאי להכיר במיוחד:

שבוע 6

מזל טוב! אם הכל "דופק" – הרי שתוכלי לראות את הלב הקטן באולטראסאונד ולשמוע את פעימותיו – 80 פעימות בדקה והקצב רק ילך ויגדל. רוצה לקרוא עוד? היכנסי לשבוע שישי להריון.

שבוע 12

אחד השבועות המרגשים ביותר במסע, הוא השבוע שבו תוכלי לדעת אם יש לך בן או בת בבטן. זהו בדרך כלל השבוע ה-12, במהלך בדיקת השקיפות העורפית – אם תחליטי לערוך כזו. עוד על שבוע 12, היכנסי לשבוע 12 להריון.

שבוע 13

החל משבוע 13 להריון ועד שבוע 17 ניתן לבצע סקירת מערכות מוקדמת, שיש בידה לאתר מומים מולדים או חריגות במבנה העובר. אם טרם גילית את מין העובר, הרי שאחרי הסקירה זה כבר לא יהיה סוד כלל. לעוד על שבוע 13, היכנסי לשבוע 13 להריון.

שבוע 14

בשבוע 14 להריון נכנס שחקן חדש: הברזל. מומלץ לאישה בהריון ליטול תוסף ברזל של 30 מ"ג ביום החל מעכשיו ועד 6 שבועות לאחר הלידה. בשבוע זה יתכן שתתחילי גם לחשוב על איך תרצי לתקשר את ההריון במקום העבודה שלך – לטיפים בנושא, הכנסי לשבוע 14 להריון.

שבוע 16

הבדיקות ממשיכות: החל משבוע זה ועד לשבוע 20, תוכלי לבצע את בדיקת "החלבון העוברי" – שיכולה לאתר מומים ואי סדרים כרומוזומליים. אם ההריון שלך בסיכון או שאת מעל גיל 35 – מומלץ גם לבצע את בדיקת מי השפיר, אחת הבדיקות החשובות לאבחון מחלות גנטיות. למידע נוסף על שבוע 16, הכנסי לשבוע 16 להריון.

שבוע 24

הבטן הולכת וגדלה וכך אנו נכנסים לשבוע המתוק – השבוע שבו תתחילי לחשוב על בדיקת העמסת סוכר לשלילת סוכרת הריונית. מומלץ לערוך את הבדיקה בין שבוע 24 ל-28. לפרטים על הבדיקה ועל הנעשה בשבוע 24, היכנסי לשבוע 24.

שבוע 32

מתחיל להיות כבד בשבוע 32 להריון, ונוח הרבה פחות. בשבוע זה, שמסמן את סוף החודש השביעי – יתכן שתתחילי להרגיש את לחיצות הרחם על איזור הבטן. בכל זאת – משקל העובר כבר 1.7 ק"ג. לפרטים נוספים על שבוע 32 להריון, היכנסי לשבוע 32 להריון.

תעודות שליש: אז באיזה טרימסטר את?

נהוג לחלק את ההריון לשלושה חלקים – הנה מה שצריך לדעת על שלושת הטרימסטרים

אחרי שלמדנו על שבועות ההריון וחודשי ההריון, הגיע הזמן שנהיה בקיאות גם בטרימסטרים. נהוג לחלק את ההריון לשלושה טרימסטרים (שלישים), כאשר החלוקה המדוייקת לא נשענת על חודשי ההריון אלא על שבועות ההריון:

אישה מחזיקה זוג נעלי תינוק

הטרימסטר הראשון - בין שבוע 1 ל-13

בתחילת ההריון מתחילות להתפתח מערכות הגוף של העובר. עד סוף הטרימסטר, או לכל המאוחר בתחילת הטרימסטר הבא, תוכלי לדעת את מין היילוד. אם את סובלת מבחילות ותופעות לוואי נוספות – בטרימסטר הראשון תחווי כנראה את הקושי בשיאו.

חודש ראשון

1 2 3 4 5 6

חודש שני

7 8 8 10

חודש שלישי

11 12 13
בטן הריונית בבדיקה של רופא

הטרימסטר השני - בין שבוע 14 ל-26

העובר גדל במהירות, ורוב מערכות הגוף שלו מתפתחות ומבשילות. בשלב זה של ההריון, רוב הנשים מרגישות יותר טוב מאשר בטרימסטר הראשון. בטרימסטר זה יש להמשיך להיות במעקב ולבצע את כל הבדיקות הדרושות.

חודש שלישי

14 15

חודש רביעי

חודש חמישי

חודש שישי

24 25 26
כפות רגליים של תינוק

הטרימסטר השלישי - בין שבוע 27 ל-40

מערכות הגוף של העובר כבר בשלות והוא פשוט גדל לו ומתחזק. תקופה זו בדרך כלל מוקדשת להכנות ללידה ולחיים החדשים שעומדים להגיע, במקביל לבדיקות השגרתיות.

חודש שישי

27

חודש שביעי

חודש שמיני

חודש תשיעי

במקביל למעקב אחר מספר השבועות להריון – כדאי שתדעי בכל עת באיזה טרימסטר את, כדי לדעת למה לצפות וכיצד להתנהל. אם משהו נראה לך שונה מהמצופה – פני לרופא או לרופאה שלך.