כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

ברזל לתינוקות: כמה ברזל התינוק שלך צריך?

הבייבי שלכם חזק וגיבור, אבל צריך לעזור לו לשמור על כוחותיו. כמה ברזל תינוקות באמת צריכים ואיך ניתן להם אותו? התשובות בסרטון של סימילאק

תינוק מקבל טיפות לפה

כל אישה הרה צריכה להקפיד על נטילת תוסף ברזל בזמן ההריון, כדי לחזק את עצמה ואת העובר. אבל גם אחרי שהוא יוצא לאוויר העולם, הברזל ממשיך להיות אלמנט חשוב בתזונת התינוק. רונית, המנהלת המדעית של סימילאק, מזכירה לנו את המלצת משרד הבריאות, לתת תוסף של ברזל לתינוקות החל מגיל 4 חודשים, ללא קשר לכמות הברזל שנמצאת במזון שהוא מקבל.

"בשנתיים הראשונות התינוק מתפתח באופן מואץ ולכן הדרישה לרכיבי תזונה מסוימים היא גבוהה מאוד", מסבירה רונית, "מאחר והברזל אחראי להעביר חמצן לכל תאי הגוף, יש לו תפקיד מכריע בהתפתחות התינוק. מחסור בברזל עלול להוביל להתפתחות של אנמיה אשר שכיחה בקרב תינוקות ופעוטות, ועלולה לפגום בהתפתחות המוח וביכולות הלימודיות של התינוק בעתיד. במהלך ההיריון, העובר ממלא את מאגרי הברזל באופן שהם מספיקים לצרכיו במשך חודשי החיים הראשונים, ולכן ההמלצה לתוסף היא החל מגיל 4 חודשים".

רונית מפרטת, כי מגיל 4 חודשים עד גיל 6 חודשים, המינון המומלץ של ברזל לתינוקות הוא 7.5 מג' ברזל ליום ומגיל חצי שנה ואילך, 15 מג' ברזל ליום. "משך הזמן למתן ברזל הוארך בשנים האחרונות וכיום ההמלצה בארץ היא עד גיל שנה וחצי", היא מספרת, "לאור שיעורים גבוהים של אנמיה. אם בספירת הדם המבוצעת סביב גיל 9 חודשים לא נמצאה עדות לאנמיה או לחסר ברזל אז ניתן להפסיק את מתן התוסף בגיל שנה".

גם כשהתינוק כבר אוכל מוצקים, צריך להמשיך עם מתן התוסף. אמנם ההנחיות בשלב המעבר למוצקים מתמקדות במתן מזונות עשירים בברזל, אך עדיין הכמות שהתינוק מקבל מהמזון אינה מספיקה על מנת לענות על צרכיו המוגברים. "לכן, מתן תוסף ברזל מומלץ לכל התינוקות באופן גורף, ללא קשר לכמות הברזל שהם צורכים במזון", מסכמת רונית.

עם זאת, נחפש בעקביות אחר מזונות עשירים בברזל, כדי לתת לתינוק ולילד. נמצא את הברזל בבשר בקר, הודו ועוף, קטניות, דייסות ודגנים מועשרים. "מוצרי חלב מהווים מקור דל לברזל ולכן כדאי שלא יהוו מרכיב מרכזי בתזונת התינוק", אומרת רונית, "אני ממליצה לתת את המקור לברזל בשילוב עם ירקות או פירות שהם מקור לויטמין C המסייע לספיגתו של הברזל".

 

לצפייה בסרטון המלא על ברזל לתינוקות, הכנסו: