סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

כמה תינוק צריך לאכול?

אמא מניקה את התינוק שלה

"כל הכבוד! סיימת את כל הבקבוק!"

נושא האכילה מעסיק אותנו פעמים רבות במהלך היום. כהורים, אנחנו תמיד בודקים כמה נשאר בבקבוק בסוף כל ארוחה ולעיתים, כשאנו רואים כי נשאר עוד בבקבוק אנו מודאגים מכך ולעומת זאת שמחים כשהוא נשאר ריק. כשהתינוק בוכה, בדרך כלל רעב הוא אחד הדברים הראשונים שעולים בראשינו.

כמה תינוק באמת צריך לאכול?

האכלת יתר – יש כזה דבר

מכיוון שבדרך כלל האכלת יתר גם היא מדאיגה, יש לתת לכך את הדעת, במיוחד אם התינוק ניזון באמצעות בקבוק. "כשמאכילים מבקבוק אנו נוטים להאכיל יתר על המידה מכיוון שקשה יותר לתינוק לשלוט בזרימת החלב", מסבירה רונית דוייב, דיאטנית קלינית ומנהלת מדעית בחברת אבוט יצרנית סימילאק.

יש לזכור כי כשמדברים על כמות האוכל הרצויה לתינוק, צריך לזכור שתפקיד ההורה הוא להקשיב לתינוק, להיות ער לסימנים ולזהות את מצבי הרעב והשובע אצל התינוק. מה זה אומר? צריך לסמוך על התינוק שהינו בעל מנגנון רעב–שובע מפותח, ולכן הוא יודע מתי הוא רעב וכמה הוא צריך לאכול. תינוקות הרי נולדים עם יכולת ויסות מזון עצמאית.

כמו כן, הורים טריים עשויים שלא להיות מודעים לסימני הרעב והמלאות שהתינוק שולח. "עבור הורים טריים רבים, האכלת התינוק על פי סימני האיתות שלו הוא עניין של למידה", מסבירה דוייב. "כדי לוודא שהתינוק ניזון בכמות נאותה, ההורים צריכים להאכילו לפי דרישה, או לשים לב לסימני הרעב ולהאכילו בכל פעם שהתינוק רעב. יחד עם זאת יש לזכור שאין להאכילו מעבר לאיתותי השובע שהוא מסמן לנו".

האכלה עם סימני הרעב

במקרה של הזנת התינוק, לתת יותר לא בהכרח טוב יותר. לתינוקות יש קיבה קטנה מאוד שלא יכולה להכיל כמות גדולה של מזון. פירוש הדבר שעליהם לאכול כמויות קטנות ולעיתים תכופות. במידה ונאכילם יתר על המידה אנו עלולים לגרום לפליטות מרובות, אי נוחות, עצבנות ובעיות שינה. הזנת יתר נקשרה גם לסיכון מוגבר לעלייה יתרה במשקל. מחקר בהשמנת ילדים1 מצא כי הסיכון להשמנת יתר בילדים עולה ב -36% כאשר משכיבים את התינוק לישון עם בקבוק במיטה.

שמירה על התינוק שלנו שבע, מאושר ובריא הוא אחד החלקים החשובים ביותר בהורות, עירנות לסימנים של תינוקך יכולה לסייע בניהול הארוחות. אבל לפעמים להבין את הסימנים שלו זה לא כל כך פשוט. דוייב מציעה תשובות לשאלות הנפוצות בנושא תזונת התינוק ומדגישה מדוע האכלה בבקבוק "לפי דרישה" היא המפתח לשמירה על תזונה טובה.

שאלות נפוצות בנושא האכלת תינוקות

  1. כמה תינוק צריך לאכול מדי יום?

"למרות שכל תינוק שונה, יש הנחיות כלליות לגבי כמה תינוק ממוצע שצריך לאכול כדי לגדול", אומרת דוייב, ומזכירה: "כשנותנים לתינוק יותר ארוחות מכפי שהוא צריך, אפשר לשבש כך את מנגנון הרעב והשובע שלו. מה שיוביל לכך שהתינוק יאכל פחות מדי או יותר מדי. בספרות המדעית יש נוסחה לחישוב כמות אוכל לתינוק".

תינוק הניזון בהנקה מחלב אם יודע לווסת לעצמו את הכמויות המדויקות ואין לנו אפשרות למדוד כמה אכל בדיוק. במידה והתינוק ניזון מבקבוק, כדי לקבל את כמות החלב היומית הנדרשת, לתינוקות שעדיין לא צורכים מזון מוצק, מכפילים את משקל התינוק (בק"ג) ב-150 מ"ל ומקבלים את נפח החלב היומי הנדרש לתינוק ביחידות של מ"ל. את המספר הזה מחלקים למספר המנות שהתינוק צורך במהלך היום. לדוגמה, תינוק ששוקל 4.5 ק"ג, יזדקק לכ-675 מ"ל חלב ביום, שיפוזרו לכ-8 ארוחות ביום, כלומר בכל ארוחה יאכל בערך 85 מ"ל חלב אם או תמ"ל. אבל חשוב מאוד לזכור שמדובר בהערכה בלבד. לכל תינוק יש צרכים תזונתיים אישיים, ועלינו לסמוך על התינוק שיווסת לבד את כמות החלב שהוא צריך באותה הארוחה.

  1. כל כמה זמן יש להאכיל את התינוק? האם כדאי לנהל יומן אכילה?

בעוד ששגרה קבועה מסוימת יכולה להיות דבר טוב, לוחות זמנים קשיחים מדי עשויים לעשות יותר נזק מתועלת. כשאתם מקדישים יותר מדי תשומת לב לשעון, אתם עלולים לפספס את סימני הרעב והשובע שהתינוק מאותת לכם, ועדיף לנקוט בגישה של "הזנה לפי דרישה" ועם הזמן תלמדו מהו דפוס האכילה של ילדכם. יחד עם זאת, ניתן לנהל לעצמך רישום של זמן הארוחה ושל כמות החלב שניתנה לתינוק ובמקרה של ספק או דאגה, לפנות לרופא או דיאטנית. שאלה נוספת שמעסיקה הורים היא: איך מחלקים את הארוחות על פני היממה? דוייב מסבירה: "בחודשים הראשונים לחיים, התינוק אמור לאכול בהתחלה בכל שעתיים-שלוש, ובהדרגה הפערים יכולים לגדול לרווח של ארבע ואפילו חמש שעות בין ארוחה לארוחה”

  1. איך אוכל לדעת אם התינוק שלי רעב?

זה טבעי לדאוג שרעב הוא הבעיה כאשר התינוק שלך בוכה. עם זאת, בכי הוא בדרך כלל אחד הסימנים האחרונים לכך שהתינוק שלך רעב, ולעתים קרובות בכי יכול להצביע על בעיה אחרת – כמו חיתול רטוב או ביטוי לעייפות. אז מה הם סימני הרעב? תינוק המכניס ידיים לפה או מניע את ראשו בחיפוש אחר מקור מזון, בכי של תינוק הוא כבר סימן מאוחר של רעב. חיפוש רמזים אלה יוודא שהתינוק שלך מקבל מספיק מזון – ולא יותר מדי.

  1. כיצד אוכל לדעת אם התינוק שלי שבע?

ניתן לזהות סימני שובע אם בשלב כלשהו בזמן ההאכלה התינוק מביע חוסר עניין, עושה הפסקות ארוכות יותר, מפנה את ראשו ממקור המזון או כשהוא גדל אף דוחף את מקור המזון. הקשיבו לתינוקכם והפסיקו להאכילו. חשוב להיות ערניים לדרכים בהן התינוק מסמן שהוא סיים לאכול.יש לסמוך על מנגנון השובע של התינוק

  1. איך יודעים מתי יש להגדיל את כמות המזון בארוחה?

גם כאן התינוק צריך לווסת לבד את כמות החלב שהוא אוכל בארוחה. במידה והתינוק מסיים את כל כמות החלב בבקבוק, כדאי להציע לו בארוחה הבאה יותר חלב, דבר שיאפשר לתינוק לצרוך את הכמות לה הוא זקוק.

  1. כיצד אוכל לוודא שהתינוק שלי מקבל כמות המזון הדרושה לו?

עכשיו כשהבנו את נושא סימני הרעב והשובע, עליכם לשים לב לשני דברים נוספים: מעקב גדילה בטיפת חלב ומספר וחיתולים רטובים ביום. שניהם יכולים להעיד על תזונה מספקת וביטחון כי התינוק שלך מקבל את כמות התזונה הנכונה לו.

בטיפת חלב נעשה מעקב גדילה באמצעות עקומות הגדילה בעוד שחיתולים רטובים במהלך היום יכולים גם הם להעיד על תזונה מספקת. בדרך כלל, תינוקות צריכים "לחסל" כחמישה עד שישה חיתולים רטובים ביום, אומרת דוייב. מחסור בחיתולים רטובים עשוי להצביע על כך שהתינוק אינו מקבל מספיק חלב אם או פורמולה.

לסיכום, לא תמיד אפשר להיעזר בנוסחאות. לפעמים זו רק הקשבה לתינוק שלנו שמאותת לנו מהם צרכיו ובעיקר בנושא של רעב ושובע.

 

לפרטים נוספים ולמידע כמה תינוק צריך לאכול, צפו בסרטון מתוך "הורים בדקה"