כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

כל מה שצריך לדעת על מלונית אחרי לידה

יולדות רבות בוחרות באופציית המלונית כדי לרכך את המעבר בין בית החולים לבית - מה היא נותנת וכיצד כדאי להערך אליה?

תינוק ישן

תשעה חודשים של הריון ארוך עומדים להגיע לסיומם ברגע אחד – הלידה. תינוק או תינוקת חדשים עומדים להגיע אל העולם, ולקחת את מרכז עולמם של ההורים – אבל בתוך הדאגה, הטיפול, ההאכלה והעיטוף, חשוב שלא נשכח – יש גם אמא בתמונה. לידה היא אירוע אינטנסיבי, מעייף ומטלטל. האם רוב האמהות זוכות לרגע של שלווה לעצמן, במקביל לטיפול בתינוק החדש? האם הן דואגות לגופן שעבר חוויה משמעותית, ולנפש הכרוכה בו? האם הן מוקפות בסביבה התומכת והחמה, שתעזור להן להתחבר לתינוקן ולהתחיל יחד חיים חדשים? האם הן סובלות מדיכאון אחרי לידה? אמהות רבות מגלות שכדי לענות על השאלות הללו בחיוב, הן צריכות תחנת מעבר בין בית החולים לביתן ובוחרות להתאכסן למספר ימים במלונית אחרי לידה. שם, האיזון המתקיים בין הטיפול באם והטיפול בתינוק, עוזר "לרכך את המכה" לפני החזרה הביתה.

ארבעה בתי חולים בישראל מציעים היום שירות של מלונית הצמודה לבית החולים, אפשר להתפנק בה בתנאים קצת יותר נעימים מאשר במחלקה – במלוניות יש חדרים עם טלוויזיה, חדר אוכל, אפשרות לקבלת אורחים בכל עת, וכן ייעוץ והכוונה של הצוות לגבי הטיפול בתינוק. במקביל, התנאים הרפואיים הם חלק מהחבילה – האם זוכה להשגחה רפואית צמודה, והתינוק יכול להיות מטופל בתינוקייה, לפי בחירתה. הפינוק נמשך, בדרך כלל, יומיים, מה שעבור רוב היולדות הוא זמן הולם למנוחה והתאוששות. היומיים האלה הן גם מספיק זמן כדי שהאבא יסדר את כל מה שצריך בבית, ויכין אותו לקראת שובן של האם והתינוק.

מתי מגיעים אל המלונית? התשובה תלויה בזמינות החדרים, וכדאי להזמין אותם מראש על פי תאריך הלידה המשוער. אם אין מחסור בחדרים, היולדת תוכל להגיע למלונית אפילו 12 שעות אחרי לידה רגילה. בלידות מיוחדות, הזמנים ארוכים יותר, ועומדים על 24 שעות אחרי לידת מכשירים ו-36 שעות אחרי ניתוח קיסרי. המעבר למלונית אחרי לידה, כרוך באישור מבית החולים המשחרר.

השהות במלונית כרוכה בתשלום. מומלץ לבדוק את התעריפים – עבור שהות של האם לבדה, כמו גם תוספת התשלום עבור שהות יחד עם בן הזוג והילדים. חלק מהביטוחים המשלימים מציעים החזר על אירוח במלונית, רצוי לבדוק את סוג הביטוח והאם אירוח זה מכוסה.

המלוניות הפועלות כרגע בארץ הן:

● שיבא בייבי – בית חולים שיבא, תל השומר

● בייבי ליס – בית חולים ליולדות ליס איכילוב, תל אביב

● הדסה בייבי, בית חולים הדסה-עין כרם, ירושלים

● אסף בייבי, בית חולים אסף הרופא, צריפין