כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

זה לא עיכוב התפתחותי: הגיל האמיתי של פגים

חוששים שתינוקכם סובל מעיכוב התפתחותי? אם הוא נולד כפג, יתכן שאתם מחשבים את גילו בצורה לא נכונה. על ההבדל בין גיל מתוקן וגיל כרונולוגי

תינוק פגג ישן

הורים לתינוקות שנולדו כפגים מביעים לא אחת את החשש כי תינוקם סובל מעיכוב התפתחותי. הנטייה להשוות את התינוק לתינוקות אחרים בגילו תורמת לכך – אנו מצפים שתינוקנו יעבור את כל נקודות הציון בהתפתחות, באותו קצב של התינוק של השכנים או החברים הטובים. אבל הציפייה הזו לא תמיד תשרת אותנו, במיוחד כאשר מדובר בתינוק שנולד טרם זמנו.

בכל הקשור לתינוקות, פגים והנושא של עיכוב התפתחותי, יש להכיר מושג בסיסי: "גיל מתוקן". הגיל המתוקן לא זהה לגיל הכרונולוגי – שהוא גילו של התינוק החל ביום בו נולד. הגיל המתוקן הוא למעשה תאריך הלידה המקורי המיועד. אם התינוק נולד כפג, והקדים את הלידה במספר שבועות – הגיל המתוקן יהיה הגיל הכרונולגי, מינוס מספר השבועות בה הוקדמה הלידה. על פי גיל זה, יש לבחון את התפתחותו של התינוק ולהשוות אותו לאחרים.

לדוגמא: תינוק שנולד כפג בשבוע 28, הקדים את לידתו ב-12 שבועות. כאשר הוא יגיע לגיל שלושה חודשים, הגיל המתוקן שלו הוא למעשה אפס – 12 שבועות פחות 12 שבועות. לכן, במקום להשוות אותו לתינוקות אחרים בני שלושה שבועות, נתייחס אליו כאל תינוק שזה עתה נולד. כשנתעניין בעקומות הגדילה שלו, המשקל, הגובה, והיקף הראש – לא נצפה שהוא יהיה גדול כמו תינוק אחר בן שלושה חודשים. לא נצפה שיתהפך על פי הקצב של תינוקות אחרים, או שיחייך חיוך חברתי בשלב זה. נמתין בסבלנות עד שכל אלה יקרו, כאשר אנחנו מודעים כל העת לגילו המתוקן – ולא הכרונולוגי.

הבנת הגיל המתוקן היא משמעותית מאוד עבור הורים לפגים, ומסייעת להם להיפרד מכל הלחץ והחרדה המיותרים שמלווים שלב זה. יש להמשיך ולהתייחס לגיל המתוקן גם בכל מה שקשור לעמידה, זחילה, הליכה, אכילה ואף דיבור. יש מי שאומרים כי בגיל שנה הגיל המתוקן והכרונולוגי מתמזגים, אחרים יכולים לחכות אפילו עד גיל שלש. הדבר תלוי בסיפור האישי של תינוקכם, ותמיד רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע, ולהפיס כל חשש שמתעורר.