סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

האם את מתוקה? הכל על העמסת סוכר

מהי בדיקת העמסת סוכר במהלך ההריון, במה היא כרוכה ומה היא מגלה? כל הפרטים בפנים

אישה בהריון יושבת על הספה ומחזיקה כוס

שבוע 24. את כבר עמוק בתוך ההריון, די כבדה ויש להניח גם עייפה – אבל בטרם תוכלי לשבת ולחכות בנחת לתאריך הלידה המשוער שלך, יש לך עוד בדיקה שעלייך לעבור. משבוע 24 ועד לשבוע 28, מחכים לך במרכז לבריאות האישה של קופת החולים שלך, לביצוע בדיקת העמסת סוכר ולוודא שאינך סובלת מסוכרת הריון. זוהי בדיקה הכרחית עבור כל אישה הרה – אין פטורים, אין שחרורים. היא לא קשה, אבל היא מעט תובענית, לכן כדאי לדעת מה מתוכנן עבורך, ולהערך בהתאם.

על הסכנות של סוכרת הריון, לאם ולעובר, כבר סיפרנו לך לא מעט. אישה שמתגלה אצלה סוכרת הריון צריכה לשמור על עלייה מתונה במשקל, להיות במעקב צמוד של הרופא ולעיתים אף ליטול תרופות או להזריק אינסולין. בדיקה של תגובת הגוף לסוכר, תלמד אותנו האם קיימת סוכרת – ולשם כך, מקבלים מנה מרוכזת ומתוקה מאוד של סוכר ולאחר מכן עורכים בדיקת דם.

העמסת 50 גרם סוכר

הבדיקה הבסיסית היא של העמסת 50 גרם סוכר. לבדיקה זו עלייך להתייצב במרפאה בשעת הבוקר שנקבעה, אחרי ארוחת בוקר רגילה. תלקח ממך בדיקת דם ראשונה שמטרתה לקבוע את רמת הסוכר שלך לפני שתיית התמיסה. לאחר מכן, תקבלי כוס עם 50 גרם סוכר מדוללים במים ותתבקשי לשתות אותם – כן, זה לא טעים במיוחד, ולכן נשים רבות מביאות עמן לימון לבדיקה וסוחטות אותו לתמיסה. לאחר שעת ההמתנה במרפאה, בלי לאכול או לשתות דבר נוסף – תערך לך בדיקת דם לבדיקת רמת הגלוקוז בדם. זוהי למעשה בדיקת סקר, היא מהווה סינון ראשוני לראות אם יש צורך בבדיקה נוספת. תוצאה של פחות מ-140 מיליגרם סוכר לדציליטר, מלמדת כי הכל בסדר – ואין חשש לסכרת. ישנם רופאים שרואים בערכים שבין 140 -130 מיליגרם לדיציליטר כתוצאה גבולית, והרופא יחליט האם יש צורך בעוד בדיקה בד"כ על פי גורמי סיכון נוספים כגון היסטוריה של סוכרת במשפחה או עובר שהוא גדול יחסית לגילו. מעל 140, הרופאים תמימי דעים כי יש צורך לשוב לבדיקה הנוספת – העמסת סוכר של 100 גרם.

העמסת 100 גרם סוכר

בדיקה זו היא קצת יותר מסובכת – היא נעשית אחרי צום של לילה, ונמשכת ארבע שעות. בתחילה תלקח ממך בדיקת דם שמטרתה לבדוק את רמת הסוכר שלך בצום, ואחרי שתייה של כמות כפולה של סוכר – 100 גרם מדוללים במים; ילקחו בדיקות דם נוספות, שלש פעמים, בהפרשים של שעה בכל פעם. רצוי, אם כן, להגיע לבדיקה עם ספר, או סמארטפון ומטען, כדי שלא ישעמם בין בדיקה לבדיקה…

קלוזאפ על בטן של אישה הרה מושיטה יד ומבצעת בדיקת דם באצבע

רק אחרי בדיקת ה-100 גרם, תנתן אבחנה סופית לגבי סוכרת הריון. במקרים מסויימים, האישה תשלח לבדיקה זו מיד, גם בלי תוצאות בדיקת ה-50 גרם, וזאת כאשר היא עונה על הקריטריונים הבאים:

  • היא סבלה מסוכרת הריון בעבר
  • יש לה קרוב משפחה מדרגה ראשונה החולה בסוכרת
  • על פי הערכת המשקל, העובר גדול יחסית לגיל ההריון
  • היא סובלת ממצב של ריבוי מי שפיר

אם הכל ילך כשורה, הבדיקה תעבור מהר, הטעם המעצבן בפה יעלם מהר, והמתיקות המוגזמת היחידה שתשארי איתה – תהיה המחשבה על עוברך, שבקרוב תוכלי לפגוש.