סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

כל מה שצריך לדעת על בקיעת שיניים

התינוק בוכה, מרייר וחסר מנוחה? יתכן שבימים אלה ממש בוקעת השן הראשונה שלו. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לעבור את התקופה הזו

תינוק שוכב על הבטן ומחייך

בקיעת שיניים ראשונות – כל ההורים מחכים לה אבל בעת ובעונה אחת גם מפחדים מהסבל לתינוק. חוץ מכאבי בטן, זה כנראה הדבר הקשה ביותר עבור הורה לראות – כיצד התינוק שלו מתוסכל, בוכה, לא מוצא מנוחה, מכניס את ידיו לפה שוב ושוב, מרייר ללא הפסק. בקיעת שיניים לתינוקות, הוא תהליך לא קל, אבל כדאי לזכור שלכאב הזה יש התחלה וסוף. כל שן חדשה מלווה בכמה ימים דרמטיים אבל כשהיא לבסוף יוצאת, מגיעה גם ההקלה. והיי, התינוק שלנו מתחיל ללעוס את האוכל שלו לבד, גם זו סיבה לחגיגה.

אז מה צריך לדעת על בקיעת שיניים, ומה סתם שמועות? הנה כמה נקודות חשובות:

● בדרך כלל השן הראשונה שצומחת היא האמצעית למטה. לעיתים השיניים הראשונות צומחות גם בצדדים או מאחור – זה לא נפוץ, אבל לא סיבה לדאגה. במצב הרגיל, אחרי שתי השיניים הראשונות למטה, מגיעות השתיים העליונות, אחר כך עוד שתי עליונות ועוד שתי תחתונות, ולבסוף ניבים תחתונים ועליונים.

● לכל תינוק קצב צמיחת שיניים משלו. הגיל הממוצע לתחילת צמיחת שיניים לתינוק הוא סביב חצי שנה, אבל יש נטיות לכאן ולכאן, כולל תינוקות שעד גיל שנתיים לא צומחות להם שיניים.

 

תינוק מכניס ידיים לפה

בקיעת שיניים לא תמיד מלווה בסבל. יש תינוקות שמצמיחים שיניים בלי כל קושי, וגם לכל תינוק בפני עצמו אין חוקיות – יתכן שחלק מהשיניים יגיחו ללא בעיה ואחרות ילוו בלילות ללא שינה. עם זאת, חוסר נוחות ועצבים אצל תינוקכם, הם בהחלט סימנים סבירים מאוד לצמיחת שיניים.

● בקיעת שן תמיד תהיה מלווה בהכנסת הידיים לפה. גם אם התינוק לא מתלונן, שימו לב שאם היד נמצאת בפה הרבה זמן, זה אומר שמשהו מתפתח שם. כדי לוודא אם אכן צומחת לנו שן, מששו את פנים הפה של התינוק עם אצבע נקייה, ותהיו מאושרים להרגיש שם חספוס חדש ומתוק.

● הכנסת חומרים קרים לפה עוזרת לתינוק בעת בקיעת שיניים. אתם יכולים לתת לתינוק אוכל קר, כמו יוגורט או גבינה; להציע לו נשכן עם ג'ל, שאפשר להכניס למקרר, וגם מוצץ שטוף במים קרים יכול לעשות את העבודה. וכמובן, הרבה מים קרים בבקבוק. שימו לב, עם זאת, לא לתת לתינוק להירדם עם הבקבוק, כי חלק מן הנוזל עלול להישאר בפיו ולגרום לעששת כבר בינקות. אם משתמשים באוכל להרגעת הכאב, יש להגיש אותו כאשר התינוק יושב ובהשגחת מבוגר.

● .יש להמנע ממשחות המבטיחות הקלה לכאבי שיניים משרד הבריאות פרסם לאחרונה אזהרה מפני תכשירים למריחה בחלל הפה להקלת כאבי פקיעת שיניים, המכילים לידוקאין ו/או בנוקאין. אלה עלולים לגרום לתופעות לוואי חמורות כולל פרכוסים, פגיעה מוחית ואף מקרי מוות. בישראל היו רשומים תכשירים המכילים בנזוקאין ואינם רשומים עוד. לאור האמור לעיל, בשלב זה לא יחודש הרישום שלהם – אך למקרה שחלקם עוד נמכרים, יש לפקוח עיניים ולהיזהר. תכשירים אחרים שמכילים חומר מסוג סליצילאט, ניתנים לקנייה בישראל ומומלץ לא להשתמש בהם לפני גיל ארבעה חודשים, ולא מעל הכמות המותרת. משרד הבריאות ממליץ על פתרונות טבעיים ולא תרופתיים לכאבים של בקיעת שיניים.

● עם בקיעת השן הראשונה צריך להתחיל לצחצח שיניים. כדי להרגיל את התינוק, אפשר כבר בגיל 4 חודשים לתת לתינוק לשחק עם המברשת להכניסה לפה ולכרסם אותה. זה הרגל שכדאי לסגל כמה שיותר מהר, להרגיל גם את התינוק להיגיינת פה, צחצוח שיניים (או שן אחת) בכל בוקר וכל לילה. אפשר להשיג מברשות שיניים מתוקות וקטנטנות בכל בתי המרקחת בהתחלה כדאי שתצחצחו בעצמכם את שן הילד, אבל עם הזמן הוא ירצה לקחת חלק בעצמו ולצחצח – יש כמובן לאפשר לו, אך חשוב לדאוג שאתם תשלימו את הצחצוח. החל מגיל שנתיים אפשר להוסיף למברשת כמות זעירה של משחת שיניים לתינוקות המכילה פלואוריד בכמות המתאימה לילדים.