כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

קפיצת גדילה אצל תינוקות: מה בעצם זה אומר?

זה יכול לקחת כמה ימים או שבוע - התינוק משקיע מרץ בצמיחה, והתוצאה היא קפיצת גדילה מלאת אקשן. צפו בסרטון לפרטים המלאים

תינוק שותה בקבוק חלב

הורים רבים שומעים את המושג "קפיצת גדילה" כשהם ניצבים בפני תינוק בוכה, לא שקט ורעב במיוחד. מה אומרת הקפיצה הזו? רונית, המנהלת המדעית של סימילאק, עושה סדר: "קפיצת גדילה זה מונח שמבטא תקופה בה התינוק צובר משקל, אורכו והיקף ראשו גדלים באופן מהיר יותר מהקצב הרגיל. לפעמים נראה בעקבות קפיצת גדילה, גם השגת אבן דרך התפתחותית אצל התינוק. אמהות רבות מדווחות שהסימן הכי בולט בזמן קפיצת הגדילה זו הדרישה המוגברת של התינוק לאוכל. מעבר לזה ייתכן והתינוק ירצה לישון יותר או פחות מהרגיל. יש מחקרים שמראים שתינוקות בזמן קפיצת גדילה הם יותר חסרי שקט וידרשו להיות הרבה על הידיים".

רונית ממשיכה ומספרת כי קפיצת גדילה אצל תינוקות לא תמיד חייבת להיות מלווה בתובענות היתר הזו. יש תינוקות שעוברים אותה בלי שהעולם החיצוני ירגיש ואין סיבה לדאגה כאשר הסימנים לא מגיעים. אולם אם היא מגיעה עם הסימנים המוכרים, היא תמשך בדרך כלל יומיים אצל תינוקות קטנים, וכשבוע אצל הגדולים יותר. קפיצות גדילה יכולות להתרחש בכל עת, אולם נהוג להאמין כי אופייני לראות אותן בנקודות זמן ספציפיות במהלך השנה הראשונה – בגיל שבועיים, 3 שבועות, 6 שבועות, 3 חודשים ובגיל חצי שנה.

הסימן העיקרי לקפיצת גדילה אצל תינוקות היא, כאמור, רעב מוגבר. תינוק יונק יתחיל לינוק ביתר מרץ, בעוד תינוק שניזון מתמ"ל יבכה יותר עד שיקבל בקבוק. חשוב ללכת עם הרצונות של התינוק ולהעניק לו את כל המזון שהוא דורש. בהנקה הדבר יכול להיות מאתגר, אבל הכרחי על מנת לאפשר לאם להגביר את ייצור החלב. בשלב זה, חשוב שאמא תדאג גם לעצמה, ובמיוחד לשתות הרבה ולאכול ארוחות מסודרות. רשת התמיכה סביב האם המיניקה, היא חיונית במיוחד בתקופה זו.

 

גם אם מדובר בכמה ימים קשים, חשוב לזכור שהם עוברים, ובקרוב השגרה תחזור למעוננו. לעוד פרטים על קפיצת גדילה, היכנסו לסרטון סימילאק: