כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

איך עושים אמבטיה לתינוק?

שעת האמבטיה לתינוק היא תענוג הדדי - אבל צריך גם לשמור על כללי בטיחות. הנה כל מה שאתם צריכים בשביל שעת רחצה מוצלחת

תינוק באמבטיה

אחרי תשעה חודשים של רחצה בתוך מי השפיר החמימים – תינוקכם כבר נמצא בחוץ, גופו מתחיל לספוג את העולם על כל זיהומיו, ומתקרב הזמן לרחצה הראשונה. אמבטיה לתינוק יכולה להיות עבור חלק מההורים משימה מעט מפחידה ולכן, עם כל הדחף לנקות את הבייבי היטב, יש לזכור שבימים הראשונים בבית, התינוק לא באמת מתלכלך ואין צורך לרחוץ אותו בכל יום – פעם ביומיים זה בהחלט מספיק, כל עוד אזור החיתול והפנים נשארים נקיים.

יש תינוקות שיתמסרו לחוויית הרחצה מיד, אחרים יהיו מעט חשדנים – הם יתעצבנו ויבכו כשיופשטו מבגדיהם, ולא ייהנו מהמפגש עם המים. אם זהו המצב, תוכלו להרגיע את התינוק אם תפשיטו ותרחצו אזור אחד בכל פעם. או הכניסו אותו למים עטוף בחיתול בד. בכל מקרה, כדאי להתייחס לפעמים הראשונות כאל חוויות למידה – גם עבורכם וגם עבור התינוק. חוויה חדשה זו, כמו חוויות חדשות אחרות, תהיה נעימה יותר עבורכם ועבור התינוק אם תדברו ברכות ותסבירו לתינוק מה אתם עושים.

מוצרים לאמבטיה עבור התינוק

אל תדאגו אם אתם מרגישים מטופשים כאשר אתם מדברים אל הרך הנולד במשפטים שלמים. לתינוקות יש יכולת לסגל לעצמם מיומנויות שפה, ככל שתדברו אל התינוק יותר בשלב זה, כך יגבר הסיכוי שהוא ייהנה כאשר תדברו אליו או תקראו לו בהמשך. שירו לו שיר אם מתחשק לכם, גם אם אתם נוטים לזייף מעט. כמו במקלחת של גדולים – גם בזמן מקלחת לתינוק, מותר ורצוי לשיר בזיופים…

אז כיצד יש לקלח תינוק? ראשית, בטרם נתחיל, נבדוק שהכנו מראש את כל מה שנחוץ לאמבטיה לתינוק:

● מטלית רחצה רכה או ספוג

● צמר גפן

● אל סבון לתינוקות

● שמפו לתינוק

● מד חום לאמבטיה

● אופציונלי – מתקן ישיבה תקני המיועד לרחצת תינוק – "דפני".

● מגבת, חיתול ובגדים נקיים וחמימים לסוף האמבטיה.

את האמבטיה יש למלא בחמישה סנטימטרים של מים חמימים. בזמן רחצת תינוק עלולות להגרם כוויות ממים חמים מדי ולכן נקפיד כי המים יהיו בדיוק בטמפרטורה שבין 36 ל-38 מעלות צלזיוס. כדי להיות בטוחים שהמים נעימים, נשתמש הן במד חום לאמבטיה והן במרפק שלנו כדי להרגיש את חומם.

אחרי שאנו מוודאים כי המים לא חמים מדי, והחדר עצמו מחומם בטמפרטורה של 25 מעלות – אפשר להתחיל באמבטיה לתינוק. את התינוק יש להפשיט ולהושיבו בעדינות במתקן הישיבה, ה"דפני", המעניק חופש לבצע פעולות אחרות בשתי הידיים. מי שלא מרגיש נוח עם המתקן, יכול להחזיק את התינוק בשתי הידיים בתוך המים, כך שיד אחת תומכת מתחת לבית השחי והשנייה בישבן וברגליים. במצב זה, יש צורך בשני אנשים שיעשו את האמבטיה – האחד מחזיק, והשני רוחץ. יש להישאר עם התינוק בכל שנייה במהלך האמבטיה וההלבשה. לעולם אל תשאירו תינוק לבד באמבט, ולו לרגע קל.

כעת נתחיל במלאכת הרחצה עצמה – נשתמש בצמר גפן טבול במים קרירים כדי לנגב מסביב לעיניים ולאחר מכן, מחוץ לאף ולאזניים. את שאר הפנים ננגב עם מטלית רחצה לחה. את הראש ניתן לסבן בשמפו מיוחד לתינוקות, ולסחוט מים מהמטלית כדי לשטוף את השמפו החוצה. את קדמת גוף התינוק והגב, נרחץ באל-סבון, מקדימה לאחור ובין הרגליים, ונשטוף במים ממטלית הרחצה.

אחרי הרחצה, נמהר לנגב את תינוקנו, חשוב לדאוג לייבש היטב בין כל קפלי הגוף, נחתל אותו ונלבישו בבגדים נקיים וחמימים. התינוק העייף מהפעילות, ישמח לאכול ולישון עכשיו ואת האמבטיה הוא יפגוש שוב מחר, או מחרתיים.