תינוק שותה מבקבוק חלב

למה אנחנו רוצים תמ"ל ללא שמן דקל?

שמעתם את הביטוי "שמן דקל", ולא הבנתם מה הוא אומר, כיצד הוא קשור לתמ"ל שמקבל תינוקכם ומה המשמעות של כל זה? הנה התשובות

עלה

גלעין עץ הדקל

הערכים התזונתיים המופיעים על גבי התווית של תרכובת המזון לתינוקות הם פרמטר חשוב בבחירת הפורמולה. אך חשוב לזכור, כי רשימה ארוכה ככל שתהיה אינה מעידה על טיב תרכובת המזון. הפרמטר החשוב ביותר בבחירת תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) הוא רמת הספיגה של כל אותם רכיבים תזונתיים, בגופו של התינוק והיכולת שלו לנצלם לבנייה ולהתפתחות.

מה זה שמן דקל?

שמן דקל הוא שומן רווי צימחי המופק מגלעין של פרי עץ הדקל. בחלק מהתמ"לים הוא מהווה מקור לחומצה פלמיטית הקיימת בחלב אם, אולם כאשר מייצרים חומצה פלמיטית ממקור צמחי, המבנה שלה שונה מזה הקיים בחלב אם.

תרשים השוואתי המתאר את מרקם הצואה וספיגת הסידן בתמ”ל עם שמן דקל וללא שמן דקל

שמן דקל משפיע על העיכול והספיגה

הרכב השמנים הייחודי של סימילאק אינו מכיל שמן דקל – ומחקרים שבים ומראים כי יש לכך השפעה משמעותית על מערכת העיכול והשלד של התינוק.

מחקר קליני שבוצע הוכיח כי תינוקות שניזונו מסימילאק, תמ"ל ללא שמן דקל, סבלו מפחות בעיות עיכול בהשוואה לתינוקות שניזונו מתמ"ל עם שמן דקל. המחקר בדק כ- 7,000 תינוקות ב-17 מדינות והראה גם כי לתינוקות שניזונו מסימילאק, היו יציאות תכופות יותר של צואה רכה בהשוואה לתינוקות שניזונו מתמ"ל עם שמן דקל וכי אותם תינוקות אף סבלו משיעור פליטות נמוך בהשוואה לתינוקות האחרים.

סימילאק, ללא שמן דקל, גם הוכח כתומך בספיגת סידן. מדוע זה חשוב כל כך? התפתחות השלד היא המהירה ביותר בשנה הראשונה לחיים: משקל התינוק בשנה זו משלש את עצמו, התינוק גדל ב- 50 אחוז מגובה הלידה ומסת העצם עולה ביותר מ- 300 אחוזים. לכן, צריכת סידן רצופה ומתמשכת מאפשרת לתינוק בניית עצמות גוף בריאות וחזקות שילוו אותו לאורך כל חייו.