כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

טעמים ונהנים: כיצד תזונה בהריון משפיעה על בלוטות הטעם של התינוק שבדרך?

בחירות התזונה בזמן הריון משפיעות על היבטים רבים בחיי העובר, אבל האם הן גם ישפיעו על הרגלי האכילה של התינוק כשיגדל? כל התשובות בסרטון סימילאק

אישה אוכלת פסטה עם כדורי בשר

תזונה בהריון היא אחד מהנושאים שמעסיקים את המשפחה לעתיד, יותר מכל. האם המצפה רוצה לדעת הכל על המזון שהיא מכניסה לגופה: האם הוא בריא? האם הוא תורם להתפתחות התינוק? אולי הוא אסור, ויכול להשפיע לרעה על מהלך ההריון? בתוך כל השאלות החשובות הללו, צצים נושאים חדשים כל הזמן, גם כאלה שמעולם לא חשבנו עליהם. אחד מהם הוא הקשר בין תזונת האם לחוש הטעם של התינוק שיגיע.

רונית, המנהלת המדעית של סימילאק, מעדכנת כי "מחקרים מראים שתינוקות לומדים על סוגי המזון שאמם אוכלת כבר במהלך ההריון. מסתבר שתינוקות מעדיפים טעמים אליהם נחשפו כבר ברחם. כלומר לא רק שהתינוק ניזון ממה שאמו אוכלת בעודו ברחם, הוא גם מושפע מהטעמים שהיא בוחרת".

 

אישה אוכלת תפוח עץ

כיצד הדבר אפשרי? ובכן, מתברר, על פי רונית, שחוש הטעם מתפתח כבר ברחם. ואם להיות מדויקים: סביב שבוע 16, נקבוביות הטעם ישלימו את התפתחותן. במקביל, בתקופה זו של התפתחותו, העובר מתחיל לבלוע את מי השפיר בהם הוא שוהה וכך נקבוביות הטעם שעל לשונו חשות את טעם המים. כשיגדל ויעבור מיניקת חלב למזונות מוצקים – נקבוביות הטעם שלו יזהו את מה שהוא הכיר עוד מהרחם, ויגיבו בהתאם. זה יכול להיות ההבדל בין תינוק בררן באוכל, לכזה שמתמסר למאכלים חדשים בחדווה בתקופת הטעימות. כך שכל בחירה שתעשה האם בנוגע לתזונה בהריון, קשורה ישירות לעתיד. "התנסות של העובר בטעמים אלה מובילה לכך שלאחר לידתו התינוק מעדיף ונהנה מטעמים אלה יותר", מוסיפה רונית.

את הפלא הזה, לדברי רונית, אפשר לייחס לאבולוציה – כאשר במשך אלפי שנים, היא הביאה למצב בו תינוקות יאהבו את המזון שנצרכים בתרבות בה גדלו. אהבת המזון, אנחנו יודעים, היא חלק חשוב מצריכתו ותורמת לאכילה בריאה, מלאה ומאוזנת.

ההשלכה של התגלית הזו, היא כי תזונה לנשים בהריון צריכה לכלול מזונות מגוונים בשלל טעמים – מתוקים, חמוצים, מלוחים. זה משהו שרצוי לעובר, לא רק מבחינת גדילה והתפתחות שכלית, אלא גם מבחינת התפתחות חוש הטעם של התינוק. ומה עם חריף? ובכן, תחושת החריפות בפה, אינה שווה בערכה ל"טעם". חריף ומטוגן אינם טעמים, לא עובדים במנגנון שלעיל, ובדרך כלל מתלווים למזונות פחות רצויים בהריון, אז הם לא נכללים במשוואה זו. "גם עבור האשה וגם עבור התינוק שבדרך רצוי בהריון לגוון את המזון כמה שניתן ולהעדיף כמובן פירות וירקות על פני חטיפים מלוחים ומזון מעובד", אומרת רונית, "לא רק שזה יעזור לשמור על הבריאות במהלך ההריון אלא גם יגדיל את הסיכוי שהעובר שלך בקרוב יהפוך לתינוק שאוהב מזון בריא ומגוון".

 

רוצים לדעת עוד על תזונה בהריון, והשפעתה העתידית על הנאת התינוק ממזון כשיגדל? צפו בסרטון של סימילאק: