כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

כאבי גב בהריון: יציבה היא התשובה

לכאבי גב בהריון אין פתרון פלא, אבל אפשר לעבוד על יציבה נכונה, ללכת ולעמוד בצורה טובה יותר. הנה כמה תרגילי התעמלות שיקלו את הכאב

רגליים של אישה עם נעלי ספורט בהליכה ביער

בחודשי ההריון האחרונים, העומס על הגוף מקשה לשמור על יציבה נכונה, כך שגם מי שמעולם לא סבלה מכאבי גב – יתכן שתגלה אותם הפעם. שרירי הבטן נרפים ככל שהעובר גדל, וגם כתוצאה משינויים הורמונליים, אלו הם השרירים שבדרך כלל תומכים בעמוד השדרה ומאפשרים יציבה נכונה. תופעה נפוצה נוספת בהריון היא היפרדות השרירים האורכיים ישרים של הבטן, עקב גמישות יתר של הרקמה המחברת בין השרירים ועקב משיכת הבטן קדימה. כל אלה יחד גורמים לנו ליציבה לקויה שגוררת כאבי גב בהריון.

לכאבי גב אין פתרון פלא, לא בהריון ולא בזמנים אחרים. הדרך היחידה להתמודד איתם היא לעבוד על יציבה נכונה, ללכת ולעמוד בצורה טובה יותר – עד שהכאב פוחת בהדרגה, ולבסוף נעלם לחלוטין. את אלה אפשר להשיג על ידי הבנת הגוף ואימוץ כמה תרגילי התעמלות מתאימים.

 

אישה הרה יושבת על כדור פזיו ומחזיקה את הגב

אם את סובלת מכאבי גב בהריון, נסי את התרגילים הבאים:

תרגיל "חיבוק התינוק"

אין זה מדויק לאמר שבהריון אסור להכניס את הבטן. בתרגיל התעמלות זה, עמדי כאילו את מחבקת את העובר בעזרת גופך או רוכסת מכנס שקצת קטן עלייך. תרגול רציף יעזור לך להכניס את הבטן בצורה הבריאה ביותר, שתתמוך בעמוד השדרה – ותמיכה בעמוד השדרה מובילה בסופו של דבר, להפחתת כאב הגב.

ישיבה על כדור פיזיו

כאשר נראה כי שום פוזיציה אינה נוחה לך, מתעורר הצורך לשבת על כדור הפיזיו הגדול – אפשר להשיג אותו בחנויות הפארם השונות ולנפח בתחנות דלק או באמצעות משאבת אופניים רגילה. כדאי לשלב את הישיבה עם תרגילים ממאמן כושר, שיאמנו את הגוף להחזיק את עצמו טוב יותר, ולהרחיק את כאבי הגב.

תרגיל עם כדור על הגב

לשכב עם הגב מתוח לכל אורכו עוזר להקל על העומס. כדאי להניח כרית מתחת לצוואר; ומזרון דק שיחצוץ בין הגב לרצפה ויעזור להתאים את הפוזיציה למה שהגוף צריך. הניחי כדור קטן בין הירכיים וגלגלי את האגן קדימה ואחורה- בלי לכווץ ישבן ובלי להקשית את הגב! 10 פעמים, 3 פעמים ביום. בקטנה.

אישה רצה עם עגלת תינוק

הליכה ספורטיבית

הליכה משולבת עם תרגילי התעמלות, יתרמו ליציבה שלך וירחיקו את כאבי הגב. זכרי – כל מסגרת ספורטיבית חדשה שתרשמי אליה צריכה להיות מאושרת על ידי רופא.

אישה רצה עם עגלת תינוק
הכאבים מפסיקים עם הלידה – לא נכון

זכרי – אסור לשכוח את הספורט גם אחרי הלידה. יתכן שכאבי הגב יפסקו אחרי ההריון, אבל אחרי מתיחת השרירים הקיצונית בזמן ההיריון, השרירים נהיים רפויים יותר והגוף מתקשה לחזור לעצמו. זוהי סיבה נוספת לעשות ספורט כבר בזמן ההריון (כאמור, רק באישור רופא) – לחזק את שרירי הליבה וריצפת האגן ולשמור על משקל תקין ויציבה נכונה. 6 שבועות אחרי הלידה אפשר לחזור לעשות ספורט, עם דגש על תרגילים שתפקידם למתוח את השרירים שוב. שרירים מתוחים ויציבה נכונה, עוזרים להמנע מכאבי גב ולשפר את איכות החיים הכללית.

מה שלא תחליטי לעשות, זכרי שגופך דורש יחס של אהבה, כבוד והקשבה – אחרי הכל, הוא מהווה בימים האלה בית לאדם אהוב מאוד. הקלי על עצמך ככל שתוכלי, בצורה בריאה, מאוזנת וחכמה. הגוף יודה לך וישיב לך כגמולך.