כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

שבועות הריון 41-42: כולם מחכים לתינוקי

העובר מוכן, את מוכנה, ובכל זאת - זה עדיין לא קרה. השבועות האלה נחשבים ל"הריון עודף" ואינם קלים בכלל - כך תעברי אותם.

 מצב העובר: הוא מוכן – אבל מתעכב

תאריך הלידה המשוער שלך עבר כבר, ובכל זאת – את עדיין בהריון. למה זה קורה? מדוע העובר מתעכב? בדרך כלל, אין לשאלה הזו תשובה אחת ברורה. בשלב זה של ההריון העובר שלך סיים להתפתח, שכבת הורניקס התחילה לרדת מגופו והוא אפילו מתחיל להתקמט קצת עקב השהייה הארוכה במים.

 

לא רק שהעובר מספיק גדול ומפותח – אלא שבשלב זה, יש רופאים החוששים ממצב של "בשלות יתר", בו הוא עלול לאבד חלק מרקמות השומן התת עוריות שלו, או להוציא מגופו צואה שמכתימה את מי השפיר. כדי לוודא שזה לא מה שקורה, יערכו לך בדיקות מדי יומיים, שכוללות ניטור דופק העובר ואולטרסאונד.

 

בשלב זה, כבר התרגלת לתזוזות של העובר בתוך הרחם – וכעת יש לשים לב שתכיפותן לא יורדת מסיבה כלשהיא. שימי לב לתנועות ודווחי לרופא על כל שינוי. הרופא גם יבדוק את כמות מי השפיר, שהלכה ופחתה מאז שבוע 38. אם הוא יחליט שהכמות קטנה מדי – יתכן שהוא יחליט על לידה יזומה.

בדיקות ותחושות: תה פטל, שמן קיק וסבלנות

כאמור, הבילויים העיקריים המצפים לך כעת הם ביקורים תכופים במרפאה – בדרך כלל, בשבועות אלה, תתבקשי להגיע יום כן- יום לא. הרופא יבדוק את מצב העובר, וישאל אותך האם כבד חווית צירים, התכווצויות שמתחילות לסמן את מסעו החוצה של העובר. צירים יכולים להתפרש על פני כמה ימים. אם הם עדיין לא מגיעים בקצב קבוע, הם כנראה צירי ברקסטון היקס, "צירים מדומים", ולא הדבר האמיתי.

התיסכול בשלב זה ודאי גדול. כבד לך, כואב לך, חם לך – ואין מי שישא בנטל הזה ביחד איתך. התייעצי עם הצוות המטפל בך, על אפשרות לזירוז לידה כימי – אך דעי שזו לא האפשרות היחידה. קיימות דרכים טבעיות לזרז את הלידה: שתי תה פטל, הידוע ביכולתו לקדם את הלידה ולגרום לצירי לידה יעילים יותר, ונסי גם שמן קיק שמרוקן את המעיים ותורם לכיווצי הרחם. כל זה יסמן לעובר שאת מוכנה ומחכה לקראתו.

סקס ומחשבות חיוביות

נוסף על כל הדרכים המומלצות לזרז את סיום ההריון העודף, למצב הרוח שלך יש כעת השפעה ניכרת על המתרחש. נסי לשמור על אווירה חיובית, לשמוע מוזיקה מרגיעה ונעימה, לאכול מאכלים שאת אוהבת ובאופן כללי, לגייס חוש הומור לגבי מצבך.

וכן, זה גם הזמן לרומנטיקה. ידוע כי אחת הדרכים לזרז לידה היא קיום יחסי מין עם בן הזוג – הבחור וודאי ישמח להרתם לעזור. נסו לצאת לבילוי נעים של שניכם, להנות מרגעים אחרונים של זוגיות בלי התוספת החדשה שמגיעה למשפחה, ועל הדרך – אולי גם תצליחו לזרז את הלידה.

עוד מעט זה קורה… בהצלחה