סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

מהם HMOs - Human Milk Oligosaccharides

אוליגוסכרידים בחלב אם הם קבוצת סיבים פרהביוטיים מועילים, המזינים את החיידקים הטובים בהגנה החיסונית של תינוקות.

מאת: רונית דוייב, B.Sc Nut, MBA, המנהלת המדעית של סימילאק

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקך, ומהווה את סטנדרט הזהב בתזונת תינוקות עם ההרכב המושלם של חלבונים, שומנים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים ורכיבים אחרים התומכים בהגנה החיסונית של התינוק. כחלק מהרכב עוצמתי זה, חלב אם מכיל סיבים תזונתיים פרהביוטיים ייחודיים הנקראים אוליגוסכרידים של חלב אם (HMOs). בהתבסס על שני עשורים של מחקר, מומחים מאמינים ש HMOs עשויים להיות רכיבי התזונה התומכים בהגנה החיסונית של תינוקות.

מהם HMOs – Human Milk Oligosaccharides ?

HMOs הם סיבים תזונתיים ייחודים שאינן ניתנים לעיכול והם בעלי תפקיד פרהביוטי. במילים אחרות, הם מאכילים את החיידקים הטובים במעיים של תינוקות ובכך תורמים להתפתחות מערכת העיכול.
הידעתם? בחלב אם יש יותר HMOs מחלבון.
הם הרכיב התזונתי השלישי בכמותו בחלב אם (אחרי לקטוז ושומן) ומהווים עד 10% מרכיבי התזונה בחלב האם.

"HMOs מהווים מזון לחיידקים הידידותיים במעי, שלאורכו נמצאת 70% ממערכת החיסון של התינוק", לדבריה של פרופ' רייצ'ל באק Ph.D., חוקרת בכירה באבוט המתמחה בתחום החיסוניות. פרופסור באק ממשיכה: "מה שמיוחד ב HMOs הוא שהם נספגים גם לזרם הדם ובכך, מומחים מאמינים שהם תומכים גם בהגנה החיסונית אשר נמצאת מעבר למערכת העיכול".

חלב אם מכיל למעלה מ-150 סוגי HMOs שונים, כאשר HMO מסוג 2’FL (2'-פוקוזילקטוז) הוא ה-HMO הנפוץ ביותר בחלב של רוב האמהות.

עם השנים, הופקו פורמולות תמ"ל אשר מכילות שני סוגי HMO. הבשורה החדשנית היא שהיום, על בסיס פריצת דרך מדעית, ניתן למצוא בשוק תרכובת מזון לתינוקות המכילה תערובת פרה-ביוטיקה בלעדית של חמישה (!) סוגי HMOs: 2'-פוקוזילקטוז  (2'-FL) ,3'- פוקוזילקטוז  (3-FL),  לקטו-N -טטרוז (LNT), 3'- ציאלילקטוז (3'-SL), 6'-ציאלילקטוז (6'-SL). כל אלו יחד מהווים את התרכובת HMO הנפוצה ביותר בחלב אם. תערובת זו של HMOs בתרכובת מזון לתינוקות הם סיבים תזונתיים פרה-ביוטיים הקיימים בחלב אם ואינם מופקים ממנו.

עד 2016, HMOs נמצאו רק בחלב אם ולא היו זמינים לתינוקות שניזונו מפורמולה.
כיום, הודות למחקר חדשני ופורץ דרך, הורים יכולים לבחור להאכיל את תינוקם בתרכובת מזון לתינוקות הכוללת תרכובת ייחודית של חמישה HMOs שונים.
תערובת זו של HMOs הם אמנם סיבים תזונתיים פרה -ביוטיים שאינם מופקים מחלב אם, אולם הם בעלי תפקידים תזונתיים ייחודיים בחשיבותם ובפעילותם.

 *לתשומת לב: חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק.