סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

תזונת תינוקות: כל השאלות, כל התשובות

מהיניקה הראשונה, דרך הכנת בקבוק תמ"ל ועד לטעימות המוצקים - תזונת התינוקות שלנו מעלה שאלות רבות. בטוח תמצאו חלק מהשאלות שלכם במאמר זה - ועמן התשובות המלאות ביותר

הנקה ושאיבת חלב אם

כיצד למנוע כאבים וחוסר נוחות לאם בהנקה?
similac-img

כאב עלול להיגרם עקב תפיסה לא נכונה של התינוק את הפטמה, וזו עלולה לגרום לפגיעה בפטמה. אם את חשה בכאב או היווצרות של פצע נראה לעין על הפטמה – אל תחכי. ודאי שאחיזתך את התינוק נכונה ושהתינוק נצמד היטב לשד. תינוקות יונקים מהשד ולא מהפטמה. לאחר שהתינוק שתפס את השד והחל לינוק, בדקי שהוא תופס חלק ניכר מההילה (בעיקר החלק התחתון) לתוך פיו ולא רק את הפטמה.

באילו מקרים ההנקה אינה מומלצת?
similac-img

הזנה בתמ"ל מומלצת על הנקה במקרים הבאים:

  • כאשר האם נשאית של HIV
  • כאשר האם חולה בשחפת פעילה
  • כאשר האם מטופלת בתרופות בעלות התוויית נגד להנקה

בכל מקרה של נטילת תרופות על ידי האם ושל ספק יש להיוועץ בסמכות רפואית או במרכז הרעלים כדי לוודא שההנקה בטוחה עבור התינוק.

האם תזונת האם המיניקה משפיעה על הרכב חלב האם?
similac-img

אין המלצה גורפת לאמהות מיניקות להימנע ממזון מסוים או מקבוצת מזונות, אלא אם האם מבחינה בתגובה ברורה בלתי רצויה של התינוק למזון מסוים. חשוב שתזונת האם בתקופת ההנקה תהייה מלאה ומאוזנת ותכלול מזון מגוון: פחממות, חלבונים,שומנים, ירקות ופירות.

מומלץ להמעיט בצריכת הקפאין, אך אין צורך להימנע לחלוטין. אלכוהול- מומלץ להימנע בחודש הראשון. במידה ושותים לאחר מכן, ההמלצה היא לאחר זמן ההנקה ולא לפני, על מנת שהאלכוהול יתפנה מהדם לפני ההנקה הבאה. בכל מקרה מומלץ להמעיט.

כיצד לשמור על חלב אם שאוב?
similac-img

יש להעדיף אחסון חלב במקרר על-פני הקפאתו, שכן החלב מאבד חלק מתכונותיו בהקפאה. חלב אם שאוב ניתן לאחסן עד 8 ימים במקרר, 3-4 חודשים במקפיא בעל דלת נפרדת מהמקרר או עד 6 חודשים במקפיא ששומר על טמפרטורה יציבה של מינוס 18 מעלות. חשוב לציין על הבקבוק את תאריך השאיבה ואת הכמות.

הכנת תמ"ל ואחסונו

איך מכינים תמ"ל – עם מי ברז, מים מינרלים, או מים רתוחים?
similac-img

משרד הבריאות ממליץ להכין תמ"ל עם מים רתוחים שצוננו היטב. בין אם אתם משתמשים במי ברז או במים מינרלים, הרתיחו אותם למשך 5 דקות בסיר על כיריים וקררו לטמפרטורת החדר. ניתן להכין תמ"ל עם מים בטמפרטורה שאינה עולה על 35 מעלות צלזיוס.

כיצד נדע שהתמ"ל לא חם מדי?
similac-img

יש לבדוק את טמפרטורת המזון על ידי טפטוף על גב כף היד לפני האכלת התינוק

כיצד מחממים בקבוק שהיה במקרר?
similac-img

לחימום תרכובת מזון לתינוקות יש להניח את הבקבוק בתוך כלי עם מים חמים, או במחמם בקבוקים, לא יותר מרבע שעה. בכל מקרה אין לחמם במיקרוגל, וזאת משום שהחימום אינו אחיד ועלול לגרום לכוויות.

האם מותר להכין מנת סימילאק מדוללת או מרוכזת?
similac-img

לא. יש לתת לתינוק מנת תרכובת מזון לתינוקות שהוכנה בדיוק לפי הוראות ההכנה שעל גבי האריזה ישנו איסור מוחלט לדלל או לרכז את האבקה בניגוד להוראות היצרן על גבי האריזה, אלא בהוראות רופא. דילול יתר למשך תקופה ממושכת עלול לגרום למצב של מחסור ברכיבי תזונה מסוימים, כגון ויטמינים ומינרלים. לעומת זאת, מתן פורמולה מרוכזת יתר על המידה עלול לגרום למצב של התייבשות.

כיצד מכינים חצי מנה?
similac-img

יש להכין כמות המבוססת על כפיות שלמות וזאת לשם הדיוק (כפית סימילאק לכל 60 מ"ל מים, במרבית המוצרים). במידה והתינוק אוכל רק כמחצית מן המנה המומלצת, מוטב להכין מנה שלמה ולחלק אותה לשני בקבוקים – אחד לארוחה מיידית והשני לארוחה הבאה, אותה יש לשמור במקרר.

יש לנו בקבוק תמ"ל מוכן. כמה זמן מותר להשתמש בו?
similac-img

את הארוחה שהכנתם בטמפרטורת החדר תוכלו לתת לתינוקכם בתוך שעה ממועד הכנתה. אם הכנתם תמ"ל מראש ולא הזנתם את התינוק, תוכלו לשמור אותו במיכל אטום במקרר, עד 24 שעות. מעבר לפרק זמן זה, עליכם לזרוק את המנה. ההמלצה היא להכין את התערובת סמוך ככל האפשר למועד הארוחה.

ומה אם התינוק אכל מעט? אפשר לשמור את היתר במקרר?
similac-img

לא, והסיבה פשוטה: כשתינוקכם שותה מהבקבוק, עוברים חיידקים מהרוק לבקבוק וכן אנזימים המפרקים את המזון. לכן תרכובת המזון לתינוקות שנשארה בבקבוק אינה שומרת על ערכה התזונתי, ויש להשליכה. מאותה סיבה של מעבר חיידקים, אין לחמם שנית תמ"ל שהתינוק כבר טעם ממנו, וגם לא תמ"ל עם מנה שלא ניתנה – והתקררה. בכל מקרה אין להשתמש בתמ"ל אם עברה יותר משעה מתחילת האכלה

האם ניתן לאחסן אריזות פתוחות של תמ"ל במקרר?
similac-img

אין לאחסן אריזות של תרכובת מזון לתינוקות במקרר. יש לאחסנן כשהן מכוסות במכסה הפלסטיק המצורף, במקום קריר ויבש.

האם אפשר להקפיא תמ"ל?
similac-img

הקפאה עלולה לגרום להתפרקות השומן שבתמ"ל, או לפגוע במרקם המנה. לכן אין להקפיא תרכובת מזון לתינוקות.

כמה זמן ניתן להשתמש בתמ"ל לאחר תפוגת המוצר?
similac-img

עדיף להשתמש במוצר לפני סוף התאריך המוטבע בתחתית הפחית – תאריך התפוגה. לאחר תאריך התפוגה לא נוכל לתת אחריות לתכולה התזונתית של תרכובת המזון ולעמידותה. תאריך תפוגה מוטבע בתחתית כל אריזת תרכובת מזון לתינוקות.

האם ניתן להשתמש בתמ"ל מאריזה פגומה?
similac-img

לא. בטיחות התמ"ל עלולה להיפגע עקב פתחים זעירים באזור הפגיעה.

האם צריך לנקות את הבקבוק אחרי כל האכלה?
similac-img

כן. ניקוי הבקבוקים ייעשה לאחר כל האכלה. יש לנקות היטב את הבקבוקים, הפטמות, המכסים והטבעות, וכן את כל הכלים המשמשים להכנת תרכובת המזון לתינוקות באמצעות מברשות ניקוי מיוחדות ולהשתמש במים חמים ובסבון. חשוב לוודא שהחורים של הפטמות פתוחים על ידי מעבר מים נקיים. לאחר מכן יש להרתיח במשך חמש דקות רצופות בסיר כשהם מכוסים במים. קיימת אפשרות של שימוש בסטריליזטור ביתי, השימוש בהתאם להוראות היצרן.

איך מייבשים את הכלים?
similac-img

לאחר השטיפה והעיקור יש לייבש באוויר, בתנאים המונעים זיהום. אסור לייבש על גבי מגבת מטבח. כדאי לייבש את הבקבוקים על מתקן ייבוש כלים, כשפתחי הבקבוקים כלפי מטה.

האם ניתן להוסיף דייסה לתרכובת מזון לתינוקות?
similac-img

ניתן לערבב תרכובת מזון לתינוקות של סימילאק עם מגוון הדייסות הנפרדות אשר קיימות בשוק. יש לשים לב שהדייסות אינן כאלו המעורבבות כבר עם תרכובת מזון לתינוקות.

במידה ומוסיפים דייסה, מומלץ על שימוש בדייסות המכילות סיבים תזונתיים, כגון דייסות שיבולת שועל ודגנים מעורבים.

האם והיכן ניתן לרכוש בקבוקי סימילאק מוכנים?
similac-img

כן, בקבוקים מוכנים לשתייה של סימילאק ניתן להשיג ברשת סופר פארם.

בעיות עיכול: גזים וקוליק

מהו קוליק?
similac-img

קוליק היא תופעה של התקפות קשות של כאב בטן אצל תינוקות, הנובעות ככל הנראה מגזים. ההבדל בין תינוקות המוגדרים כסובלים מהתופעה לכאלה שאינם לוקים בה הוא בעוצמת הבכי ובמשכו. תינוק הבוכה לפחות 3 שעות ביום, 3 ימים בשבוע, במשך 3 שבועות, ייתכן שסובל מקוליק. אם רופא ילדים שולל בעיה אחרת הגורמת לקוליק, כנראה שזו האבחנה. תינוקות מתחילים לסבול מקוליק סביב גיל שבועיים-שלושה, ושיא התופעה חל בגיל 6 שבועות. במרבית המקרים, התופעה נעלמת כליל עד גיל 4 חודשים. הבכי מתחיל בדרך כלל בשעות הצהריים-ערב. לעתים מלווה הבכי בהאדמה של הפנים והעור ובגזים.

האם קוליק וגזים נובעים מרגישות למרכיבי מזון?
similac-img

תינוקות יונקים עלולים לסבול מגזים בעקבות מזונות מסויימים שאוכלת האם, בעיקר פירות וירקות מסויימים. מדובר בקוליק חולף, אך במידה והאם מוצאת קשר בין מזון שאכלה לכאבי בטן אצל התינוק, כדאי לאם המיניקה להמעיט במזונות אלה. תינוקות הניזונים מתמ"ל עלולים באופן נדיר להיות רגישים לחלבון שבחלב. האבחנה נעשית תמיד על ידי רופא, על סמך סיפור קליני מתאים והיעדר ממצאים אחרים בבדיקת התינוק.

כיצד אפשר לטפל בקוליק?
similac-img

מעט מהטיפולים יעילים באמת. יש תינוקות שתנוחות מסוימות מרגיעות אותם, אחרים מראים שיפור בתגובה לתנועה מחזורית או לנסיעה במכונית, חלקם מגיבים היטב לדיבור או לשירה של ההורים וחלקם מגיבים לעיסוי הבטן על הבגדים או ללא הבגדים בתנועה עם כיוון השעון. מספר תכשירים למניעת גזים בתינוקות נמכרים בשוק ללא צורך במרשם רופא. מוצרים אלו עלולים להכיל אלכוהול, אשר אינו מומלץ כלל לתינוקות ולפעוטות.

מהי תדירות יציאות תקינה לגיל זה?
similac-img

תינוקות יונקים שונים זה מזה גם במספר היציאות ביום. חלקם מראים יציאה לאחר כל ארוחה, ואף מעבר לזה. לחלק יש יציאה אחת למספר ימים ואפילו לשבוע ויותר. כל הטווח הזה נחשב לתקין. אצל תינוקות הניזונים מתמ"ל, טווח היציאות מעט שונה ובדרך-כלל קטן יותר מזה של תינוקות יונקים. יציאה אחת ל-4-3 ימים נחשבת לטווח התקין. במקרים בהם יש יציאות קשות וכואבות, יש לפנות לרופא מטפל להמשך בירור וטיפול.

טעימות ראשונות

מתי ניתן להתחיל עם מזונות משלימים (מוצקים)?
similac-img

מזון משלים מוגדר ככל סוגי המזון המוצק והנוזלי שאינו חלב אם או תמ"ל. החל מגיל 6 חודשים תזונת התינוק תעבור בהדרגה להתבסס על מזונות משלימים. ניתן להתחיל בטעימות בלבד (1-2 כפיות ביום) בגיל 4 חודשים, אם הוא מראה נכונות לכך, אולם עיקר תזונתו עדיין תתבסס על הנקה או הזנה בתמ"ל.

מהם המזונות הראשונים המתאימים לטעימות מזון?
similac-img

בשלב טעימות המזון מומלץ להתחיל במתן מזונות עשירים ומועשרים בברזל. מזונות כגון: בשר בקר, הודו ועוף, דגים, קטניות, "דגנים לתינוקות" מועשרים בברזל, ירקות ופירות. ניתן לחשוף למוצרי חלב לא ממותקים (גבינה, לבן, יוגורט טבעי) אך חשוב להקפיד שלא יהוו מרכיב מרכזי בתזונת התינוק, בשל היותם דלים בברזל.

איזה מזונות לא להציע לתינוק?
similac-img

קיימים מספר מזונות שמומלץ לדחות את הכנסתם לתפריט התינוק:

  • חלב פרה או חלב ממקור בעל חיים אחר יש לתת החל מגיל שנה
  • דבש –מגיל שנה
  • יש להימנע ממאכלים מסוכנים העלולים לגרום לחנק בילדים מתחת לגיל חמש שנים, כגון פירות וירקות קשים, ענבים, נקניקיות, סוכריות, פיצוחים, דגים עם עצמות, אלא אם מצמצמים את הסכנה הנשקפת מהם על-ידי חיתוך לחתיכות קטנות, ריסוק, גירוד וטחינה.

תזונה אחרי גיל שנה

כמה פעמים ביום יש לתת תמ"ל מגיל שנה ומעלה?
similac-img

החל מגיל שנה מומלץ שהפעוט יאכל מגוון מזונות מכל קבוצות המזון ובהתאם לתפריט המשפחתי, אולם קשה לקבוע האם הוא מקבל את כל רכיבי התזונה הדרושים לו בכמות היומית המומלצת. לכן, ניתן לשלב 1 עד 2 מנות סימילאק אדבנס שלב 3 ליום (מנה = 180מ"ל), על מנת להשלים את רכיבי התזונה החיוניים להתפתחותם של פעוטות מגיל שנה עד שלוש.

איזה מוצקים אוכל התינוק אחרי גיל שנה?
similac-img

לקראת סוף השנה הראשונה לחיי התינוק רצוי להגביר בהדרגה את המעבר למאכלים מוצקים יותר:

  • "מזון אצבעות" – מזון בגודל ומרקם הניתן לתפיסה באצבעות התינוק: קרום של לחם, טוסט יבש, חתיכות של ירקות ופירות מבושלים רכים, פירות רכים בשלים, כמו בננות, אבוקדו, בשר ועוף מבושלים וקוביות גבינה
  • מזונות מתפריט המשפחה, הנאכלים יחד עם כל בני המשפחה סביב השולחן

מה ההבדל בין חלב פרה לתרכובת מזון לתינוקות?
similac-img

חלב פרה מכיל כמויות גדולות מהרצוי של מלחים וחלבון עבור פעוטות, וכמויות קטנות מדי של ברזל וחומצות שומן חיוניות. הפעוט אומנם נעשה הרבה יותר עצמאי ורוצה לאכול כמו גדול, אך למעשה הוא עדיין קטן וזקוק לתמיכה תזונתית המותאמת לצרכיו הייחודים.

האם מעל גיל שנה יש מניעה משתיית תמ"ל בלילה?
similac-img

יקיצות ליליות ובכי אינם נובעים דווקא מרעב, זאת למרות שאנו נוטים לפרש את הבכי וההתעוררות כרצון לאכול. פעוטות מתעוררים משנתם מסיבות פשוטות כמו טיטול רטוב, צורך במגע וחום אמהי, בקיעת שניים, "בדיקת נוכחות" של ההורים, וכן עקב מצבי חולי כמו מחלות חום, כאבי בטן, דלקת אזניים וכדומה. דפוס פעולה של הורים המרגיעים את התינוק המתעורר בלילה באמצעות מתן בקבוק יכול לגרום להתניה אצל התינוק, וככל שההרגל ודפוס ההתנהגות משתרשים, קשה יותר לגמול את התינוק מכך. כמו כן יש לזכור כי מומלץ לצחצח שיניים לאחר אכילה, ואכילת לילה ללא צחצוח שיניים אחריה עלולה לגרום להתפתחות עששת שיניים.

איך ניתן לגמול את הפעוט מבקבוק אך להמשיך לתת לו תרכובת מזון לתינוקות?
similac-img

מעבר לשתייה מכוס צריך להתבצע באופן הדרגתי. יש פעוטות שיסתגלו במהרה ואחרים יוכלו לעשות זאת רק מספר חודשים מאוחר יותר. מומלץ להמשיך לתת לפעוט תרכובת מזון לתינוקות בבקבוק, ומדי פעם לתת לו כמויות קטנות בכוס ולעקוב אחר תגובתו. עם התפתחות כישוריו להתמודד עם שתייה מכוס, יש להפחית בהדרגה את מספר ההאכלות מבקבוק ולהגיש תרכובת מזון לתינוקות בכוס.

הפעוט רעב לאחר שתיית הבקבוק בבוקר, מה לתת לו לאכול פרט לתמ"ל?
similac-img

החל מגיל שנה מומלץ שהתינוק יאכל מגוון מזונות מכל קבוצות המזון על פי פירמידת המזון הישראלית. יש לספק מזונות תוך התחשבות בערכי תרבות וההרגלים הקולינאריים של המשפחה. ניתן להציע לפעוט ארוחת בוקר כגון: ביצה, פרוסת לחם מרוחה בגבינה וירקות חתוכים בצורה ובגודל המתאימים לפעוט, או דייסת דגנים על בסיס חלב או קורנפלקס ללא סוכר על בסיס תמ"ל.

איזה מזון כדאי לתת לפעוט עם מחסור בברזל?
similac-img

המקור הזמין ביותר לברזל הוא בשר, בעיקר בשר בקר והודו אדום, המכילים כמויות טובות של ברזל זמין. מומלץ לתת לפעוט עם מחסור בברזל מנה בשרית בכל יום.

מומלץ לשלב ארוחה בשרית עם מאכלים המכילים ויטמין C, כמו מיץ לימון בסלט, מיץ תפוזים או גמבה. רצוי להימנע משתיית תה לסוגיו וכן להפריד שעתיים בין ארוחה בשרית לחלבית וההיפך. בנוסף למזון, במידה ובדיקת דם מראה כי לפעוט מחסור בברזל, יש להיוועץ ברופא לגבי הטיפול המתאים לדוגמא מתן תוספי ברזל.

הפעוט אינו מוכן לשתות מים, כיצד ניתן לעודד אותו לכך?
similac-img

הפכו את שתיית המים לנגישה יותר, שתו ביחד ואף רכשו כוס יפה והוסיפו למים קוביות קרח. רצוי להפחית את קניית המשקאות הממותקים. מחקרים מראים כי שתייה של מיצים או משקאות ממותקים בכמות גדולה עלולה להחליף מזונות בעלי ערך תזונתי אחר, לפגוע בתיאבון ולגרום לעששת.