תינוק שוכב על שמיכה ושותה בקבוק חלב

תזונת תינוקות: כל השאלות, כל התשובות

מהיניקה הראשונה, דרך הכנת בקבוק תמ"ל ועד לטעימות המוצקים - תזונת התינוקות שלנו מעלה שאלות רבות. בטוח תמצאו חלק מהשאלות שלכם במאמר זה - ועמן התשובות המלאות ביותר

עלה

הנקה ושאיבת חלב אם

כיצד למנוע כאבים וחוסר נוחות לאם בהנקה?

קישור המשך

כאב עלול להיגרם עקב תפיסה לא נכונה של התינוק את הפטמה, וזו עלולה לגרום לפגיעה בפטמה. אם את חשה בכאב או היווצרות של פצע נראה לעין על הפטמה - אל תחכי. ודאי שאחיזתך את התינוק נכונה ושהתינוק נצמד היטב לשד. תינוקות יונקים מהשד ולא מהפטמה. לאחר שהתינוק שתפס את השד והחל לינוק, בדקי שהוא תופס חלק ניכר מההילה (בעיקר החלק התחתון) לתוך פיו ולא רק את הפטמה.

להמשך קריאה... סגור...

באילו מקרים ההנקה אינה מומלצת?

קישור המשך

הזנה בתמ"ל מומלצת על הנקה במקרים הבאים:

  • כאשר האם נשאית של HIV
  • כאשר האם חולה בשחפת פעילה
  • כאשר האם מטופלת בתרופות בעלות התוויית נגד להנקה

בכל מקרה של נטילת תרופות על ידי האם ושל ספק יש להיוועץ בסמכות רפואית או במרכז הרעלים כדי לוודא שההנקה בטוחה עבור התינוק.

להמשך קריאה... סגור...

האם תזונת האם המיניקה משפיעה על הרכב חלב האם?

קישור המשך

אין המלצה גורפת לאמהות מיניקות להימנע ממזון מסוים או מקבוצת מזונות, אלא אם האם מבחינה בתגובה ברורה בלתי רצויה של התינוק למזון מסוים. חשוב שתזונת האם בתקופת ההנקה תהייה מלאה ומאוזנת ותכלול מזון מגוון: פחממות, חלבונים,שומנים, ירקות ופירות.

מומלץ להמעיט בצריכת הקפאין, אך אין צורך להימנע לחלוטין. אלכוהול- מומלץ להימנע בחודש הראשון. במידה ושותים לאחר מכן, ההמלצה היא לאחר זמן ההנקה ולא לפני, על מנת שהאלכוהול יתפנה מהדם לפני ההנקה הבאה. בכל מקרה מומלץ להמעיט.

להמשך קריאה... סגור...

כיצד לשמור על חלב אם שאוב?

קישור המשך

יש להעדיף אחסון חלב במקרר על-פני הקפאתו, שכן החלב מאבד חלק מתכונותיו בהקפאה. חלב אם שאוב ניתן לאחסן עד 8 ימים במקרר, 3-4 חודשים במקפיא בעל דלת נפרדת מהמקרר או עד 6 חודשים במקפיא ששומר על טמפרטורה יציבה של מינוס 18 מעלות. חשוב לציין על הבקבוק את תאריך השאיבה ואת הכמות.

להמשך קריאה... סגור...

הכנת תמ"ל ואחסונו

איך מכינים תמ"ל – עם מי ברז, מים מינרלים, או מים רתוחים?

קישור המשך

משרד הבריאות ממליץ להכין תמ"ל עם מים רתוחים שצוננו היטב. בין אם אתם משתמשים במי ברז או במים מינרלים, הרתיחו אותם למשך 5 דקות בסיר על כיריים וקררו לטמפרטורת החדר. ניתן להכין תמ"ל עם מים בטמפרטורה שאינה עולה על 35 מעלות צלזיוס.

להמשך קריאה... סגור...

כיצד נדע שהתמ"ל לא חם מדי?

קישור המשך

יש לבדוק את טמפרטורת המזון על ידי טפטוף על גב כף היד לפני האכלת התינוק

להמשך קריאה... סגור...

כיצד מחממים בקבוק שהיה במקרר?

קישור המשך

לחימום תרכובת מזון לתינוקות יש להניח את הבקבוק בתוך כלי עם מים חמים, או במחמם בקבוקים, לא יותר מרבע שעה. בכל מקרה אין לחמם במיקרוגל, וזאת משום שהחימום אינו אחיד ועלול לגרום לכוויות.

להמשך קריאה... סגור...

האם מותר להכין מנת סימילאק מדוללת או מרוכזת?

קישור המשך

לא. יש לתת לתינוק מנת תרכובת מזון לתינוקות שהוכנה בדיוק לפי הוראות ההכנה שעל גבי האריזה ישנו איסור מוחלט לדלל או לרכז את האבקה בניגוד להוראות היצרן על גבי האריזה, אלא בהוראות רופא. דילול יתר למשך תקופה ממושכת עלול לגרום למצב של מחסור ברכיבי תזונה מסוימים, כגון ויטמינים ומינרלים. לעומת זאת, מתן פורמולה מרוכזת יתר על המידה עלול לגרום למצב של התייבשות.

להמשך קריאה... סגור...

כיצד מכינים חצי מנה?

קישור המשך

יש להכין כמות המבוססת על כפיות שלמות וזאת לשם הדיוק (כפית סימילאק לכל 60 מ"ל מים, במרבית המוצרים). במידה והתינוק אוכל רק כמחצית מן המנה המומלצת, מוטב להכין מנה שלמה ולחלק אותה לשני בקבוקים – אחד לארוחה מיידית והשני לארוחה הבאה, אותה יש לשמור במקרר.

להמשך קריאה... סגור...

יש לנו בקבוק תמ"ל מוכן. כמה זמן מותר להשתמש בו?

קישור המשך

את הארוחה שהכנתם בטמפרטורת החדר תוכלו לתת לתינוקכם בתוך שעה ממועד הכנתה. אם הכנתם תמ"ל מראש ולא הזנתם את התינוק, תוכלו לשמור אותו במיכל אטום במקרר, עד 24 שעות. מעבר לפרק זמן זה, עליכם לזרוק את המנה. ההמלצה היא להכין את התערובת סמוך ככל האפשר למועד הארוחה.

להמשך קריאה... סגור...

ומה אם התינוק אכל מעט? אפשר לשמור את היתר במקרר?

קישור המשך

לא, והסיבה פשוטה: כשתינוקכם שותה מהבקבוק, עוברים חיידקים מהרוק לבקבוק וכן אנזימים המפרקים את המזון. לכן תרכובת המזון לתינוקות שנשארה בבקבוק אינה שומרת על ערכה התזונתי, ויש להשליכה. מאותה סיבה של מעבר חיידקים, אין לחמם שנית תמ"ל שהתינוק כבר טעם ממנו, וגם לא תמ"ל עם מנה שלא ניתנה – והתקררה. בכל מקרה אין להשתמש בתמ"ל אם עברה יותר משעה מתחילת האכלה

להמשך קריאה... סגור...

האם ניתן לאחסן אריזות פתוחות של תמ"ל במקרר?

קישור המשך

אין לאחסן אריזות של תרכובת מזון לתינוקות במקרר. יש לאחסנן כשהן מכוסות במכסה הפלסטיק המצורף, במקום קריר ויבש.

להמשך קריאה... סגור...

האם אפשר להקפיא תמ"ל?

קישור המשך

הקפאה עלולה לגרום להתפרקות השומן שבתמ"ל, או לפגוע במרקם המנה. לכן אין להקפיא תרכובת מזון לתינוקות.

להמשך קריאה... סגור...

כמה זמן ניתן להשתמש בתמ"ל לאחר תפוגת המוצר?

קישור המשך

עדיף להשתמש במוצר לפני סוף התאריך המוטבע בתחתית הפחית - תאריך התפוגה. לאחר תאריך התפוגה לא נוכל לתת אחריות לתכולה התזונתית של תרכובת המזון ולעמידותה. תאריך תפוגה מוטבע בתחתית כל אריזת תרכובת מזון לתינוקות.

להמשך קריאה... סגור...

האם ניתן להשתמש בתמ"ל מאריזה פגומה?

קישור המשך

לא. בטיחות התמ"ל עלולה להיפגע עקב פתחים זעירים באזור הפגיעה.

להמשך קריאה... סגור...

האם צריך לעשות סטריליזציה לפני כל הכנת תרכובת מזון לתינוקות?

קישור המשך

כן. ניקוי הבקבוקים ייעשה לאחר כל האכלה. יש לנקות היטב את הבקבוקים, הפטמות, המכסים והטבעות, וכן את כל הכלים המשמשים להכנת תרכובת המזון לתינוקות באמצעות מברשות ניקוי מיוחדות ולהשתמש במים חמים ובסבון. חשוב לוודא שהחורים של הפטמות פתוחים על ידי מעבר מים נקיים. לאחר מכן יש להרתיח במשך חמש דקות רצופות בסיר כשהם מכוסים במים. קיימת אפשרות של שימוש בסטריליזטור ביתי, השימוש בהתאם להוראות היצרן.

להמשך קריאה... סגור...

איך מייבשים את הכלים?

קישור המשך

לאחר השטיפה והעיקור יש לייבש באוויר, בתנאים המונעים זיהום. אסור לייבש על גבי מגבת מטבח. כדאי לייבש את הבקבוקים על מתקן ייבוש כלים, כשפתחי הבקבוקים כלפי מטה.

להמשך קריאה... סגור...

האם ניתן להוסיף דייסה לתרכובת מזון לתינוקות?

קישור המשך

ניתן לערבב תרכובת מזון לתינוקות של סימילאק עם מגוון הדייסות הנפרדות אשר קיימות בשוק. יש לשים לב שהדייסות אינן כאלו המעורבבות כבר עם תרכובת מזון לתינוקות.

במידה ומוסיפים דייסה, מומלץ על שימוש בדייסות המכילות סיבים תזונתיים, כגון דייסות שיבולת שועל ודגנים מעורבים.

להמשך קריאה... סגור...

האם והיכן ניתן לרכוש בקבוקי סימילאק מוכנים?

קישור המשך

כן, בקבוקים מוכנים לשתייה של סימילאק ניתן להשיג ברשת סופר פארם.

להמשך קריאה... סגור...

בעיות עיכול: גזים וקוליק

מהו קוליק?

קישור המשך

קוליק היא תופעה של התקפות קשות של כאב בטן אצל תינוקות, הנובעות ככל הנראה מגזים. ההבדל בין תינוקות המוגדרים כסובלים מהתופעה לכאלה שאינם לוקים בה הוא בעוצמת הבכי ובמשכו. תינוק הבוכה לפחות 3 שעות ביום, 3 ימים בשבוע, במשך 3 שבועות, ייתכן שסובל מקוליק. אם רופא ילדים שולל בעיה אחרת הגורמת לקוליק, כנראה שזו האבחנה. תינוקות מתחילים לסבול מקוליק סביב גיל שבועיים-שלושה, ושיא התופעה חל בגיל 6 שבועות. במרבית המקרים, התופעה נעלמת כליל עד גיל 4 חודשים. הבכי מתחיל בדרך כלל בשעות הצהריים-ערב. לעתים מלווה הבכי בהאדמה של הפנים והעור ובגזים.

להמשך קריאה... סגור...

האם קוליק וגזים נובעים מרגישות למרכיבי מזון?

קישור המשך

תינוקות יונקים עלולים לסבול מגזים בעקבות מזונות מסויימים שאוכלת האם, בעיקר פירות וירקות מסויימים. מדובר בקוליק חולף, אך במידה והאם מוצאת קשר בין מזון שאכלה לכאבי בטן אצל התינוק, כדאי לאם המיניקה להמעיט במזונות אלה. תינוקות הניזונים מתמ"ל עלולים באופן נדיר להיות רגישים לחלבון שבחלב. האבחנה נעשית תמיד על ידי רופא, על סמך סיפור קליני מתאים והיעדר ממצאים אחרים בבדיקת התינוק.

להמשך קריאה... סגור...

כיצד אפשר לטפל בקוליק?

קישור המשך

מעט מהטיפולים יעילים באמת. יש תינוקות שתנוחות מסוימות מרגיעות אותם, אחרים מראים שיפור בתגובה לתנועה מחזורית או לנסיעה במכונית, חלקם מגיבים היטב לדיבור או לשירה של ההורים וחלקם מגיבים לעיסוי הבטן על הבגדים או ללא הבגדים בתנועה עם כיוון השעון. מספר תכשירים למניעת גזים בתינוקות נמכרים בשוק ללא צורך במרשם רופא. מוצרים אלו עלולים להכיל אלכוהול, אשר אינו מומלץ כלל לתינוקות ולפעוטות.

להמשך קריאה... סגור...

מהי תדירות יציאות תקינה לגיל זה?

קישור המשך

תינוקות יונקים שונים זה מזה גם במספר היציאות ביום. חלקם מראים יציאה לאחר כל ארוחה, ואף מעבר לזה. לחלק יש יציאה אחת למספר ימים ואפילו לשבוע ויותר. כל הטווח הזה נחשב לתקין. אצל תינוקות הניזונים מתמ"ל, טווח היציאות מעט שונה ובדרך-כלל קטן יותר מזה של תינוקות יונקים. יציאה אחת ל-4-3 ימים נחשבת לטווח התקין. במקרים בהם יש יציאות קשות וכואבות, יש לפנות לרופא מטפל להמשך בירור וטיפול.

להמשך קריאה... סגור...

טעימות ראשונות

מתי ניתן להתחיל עם מזונות משלימים (מוצקים)?

קישור המשך

מזון משלים מוגדר ככל סוגי המזון המוצק והנוזלי שאינו חלב אם או תמ"ל. החל מגיל 6 חודשים תזונת התינוק תעבור בהדרגה להתבסס על מזונות משלימים. ניתן להתחיל בטעימות בלבד (1-2 כפיות ביום) בגיל 4 חודשים, אם הוא מראה נכונות לכך, אולם עיקר תזונתו עדיין תתבסס על הנקה או הזנה בתמ"ל.

להמשך קריאה... סגור...

מהם המזונות הראשונים המתאימים לטעימות מזון?

קישור המשך

בשלב טעימות המזון מומלץ להתחיל במתן מזונות עשירים ומועשרים בברזל. מזונות כגון: בשר בקר, הודו ועוף, דגים, קטניות, "דגנים לתינוקות" מועשרים בברזל, ירקות ופירות. ניתן לחשוף למוצרי חלב לא ממותקים (גבינה, לבן, יוגורט טבעי) אך חשוב להקפיד שלא יהוו מרכיב מרכזי בתזונת התינוק, בשל היותם דלים בברזל.

להמשך קריאה... סגור...

איזה מזונות לא להציע לתינוק?

קישור המשך

קיימים מספר מזונות שמומלץ לדחות את הכנסתם לתפריט התינוק:

  • חלב פרה או חלב ממקור בעל חיים אחר יש לתת החל מגיל שנה
  • דבש –מגיל שנה
  • יש להימנע ממאכלים מסוכנים העלולים לגרום לחנק בילדים מתחת לגיל חמש שנים, כגון פירות וירקות קשים, ענבים, נקניקיות, סוכריות, פיצוחים, דגים עם עצמות, אלא אם מצמצמים את הסכנה הנשקפת מהם על-ידי חיתוך לחתיכות קטנות, ריסוק, גירוד וטחינה.
להמשך קריאה... סגור...

תזונה אחרי גיל שנה

כמה פעמים ביום יש לתת תמ"ל מגיל שנה ומעלה?

קישור המשך

החל מגיל שנה מומלץ שהפעוט יאכל מגוון מזונות מכל קבוצות המזון ובהתאם לתפריט המשפחתי, אולם קשה לקבוע האם הוא מקבל את כל רכיבי התזונה הדרושים לו בכמות היומית המומלצת. לכן, ניתן לשלב 1 עד 2 מנות סימילאק אדבנס שלב 3 ליום (מנה = 180מ"ל), על מנת להשלים את רכיבי התזונה החיוניים להתפתחותם של פעוטות מגיל שנה עד שלוש.

להמשך קריאה... סגור...

איזה מוצקים אוכל התינוק אחרי גיל שנה?

קישור המשך

לקראת סוף השנה הראשונה לחיי התינוק רצוי להגביר בהדרגה את המעבר למאכלים מוצקים יותר:

  • "מזון אצבעות" - מזון בגודל ומרקם הניתן לתפיסה באצבעות התינוק: קרום של לחם, טוסט יבש, חתיכות של ירקות ופירות מבושלים רכים, פירות רכים בשלים, כמו בננות, אבוקדו, בשר ועוף מבושלים וקוביות גבינה
  • מזונות מתפריט המשפחה, הנאכלים יחד עם כל בני המשפחה סביב השולחן
להמשך קריאה... סגור...

מה ההבדל בין חלב פרה לתרכובת מזון לתינוקות?

קישור המשך

חלב פרה מכיל כמויות גדולות מהרצוי של מלחים וחלבון עבור פעוטות, וכמויות קטנות מדי של ברזל וחומצות שומן חיוניות. הפעוט אומנם נעשה הרבה יותר עצמאי ורוצה לאכול כמו גדול, אך למעשה הוא עדיין קטן וזקוק לתמיכה תזונתית המותאמת לצרכיו הייחודים.

להמשך קריאה... סגור...

האם מעל גיל שנה יש מניעה משתיית תמ"ל בלילה?

קישור המשך

יקיצות ליליות ובכי אינם נובעים דווקא מרעב, זאת למרות שאנו נוטים לפרש את הבכי וההתעוררות כרצון לאכול. פעוטות מתעוררים משנתם מסיבות פשוטות כמו טיטול רטוב, צורך במגע וחום אמהי, בקיעת שניים, "בדיקת נוכחות" של ההורים, וכן עקב מצבי חולי כמו מחלות חום, כאבי בטן, דלקת אזניים וכדומה. דפוס פעולה של הורים המרגיעים את התינוק המתעורר בלילה באמצעות מתן בקבוק יכול לגרום להתניה אצל התינוק, וככל שההרגל ודפוס ההתנהגות משתרשים, קשה יותר לגמול את התינוק מכך. כמו כן יש לזכור כי מומלץ לצחצח שיניים לאחר אכילה, ואכילת לילה ללא צחצוח שיניים אחריה עלולה לגרום להתפתחות עששת שיניים.

להמשך קריאה... סגור...

איך ניתן לגמול את הפעוט מבקבוק אך להמשיך לתת לו תרכובת מזון לתינוקות?

קישור המשך

מעבר לשתייה מכוס צריך להתבצע באופן הדרגתי. יש פעוטות שיסתגלו במהרה ואחרים יוכלו לעשות זאת רק מספר חודשים מאוחר יותר. מומלץ להמשיך לתת לפעוט תרכובת מזון לתינוקות בבקבוק, ומדי פעם לתת לו כמויות קטנות בכוס ולעקוב אחר תגובתו. עם התפתחות כישוריו להתמודד עם שתייה מכוס, יש להפחית בהדרגה את מספר ההאכלות מבקבוק ולהגיש תרכובת מזון לתינוקות בכוס.

להמשך קריאה... סגור...

הפעוט רעב לאחר שתיית הבקבוק בבוקר, מה לתת לו לאכול פרט לתמ"ל?

קישור המשך

החל מגיל שנה מומלץ שהתינוק יאכל מגוון מזונות מכל קבוצות המזון על פי פירמידת המזון הישראלית. יש לספק מזונות תוך התחשבות בערכי תרבות וההרגלים הקולינאריים של המשפחה. ניתן להציע לפעוט ארוחת בוקר כגון: ביצה, פרוסת לחם מרוחה בגבינה וירקות חתוכים בצורה ובגודל המתאימים לפעוט, או דייסת דגנים על בסיס חלב או קורנפלקס ללא סוכר על בסיס תמ"ל.

להמשך קריאה... סגור...

מאמרים נוספים בקטגוריית כלים להורה הטרי:

מפענח החיתולדף מעקב האכלהתזונת תינוקות: גלריית וידיאו

איזה מזון כדאי לתת לפעוט עם מחסור בברזל?

קישור המשך

המקור הזמין ביותר לברזל הוא בשר, בעיקר בשר בקר והודו אדום, המכילים כמויות טובות של ברזל זמין. מומלץ לתת לפעוט עם מחסור בברזל מנה בשרית בכל יום.

מומלץ לשלב ארוחה בשרית עם מאכלים המכילים ויטמין C, כמו מיץ לימון בסלט, מיץ תפוזים או גמבה. רצוי להימנע משתיית תה לסוגיו וכן להפריד שעתיים בין ארוחה בשרית לחלבית וההיפך. בנוסף למזון, במידה ובדיקת דם מראה כי לפעוט מחסור בברזל, יש להיוועץ ברופא לגבי הטיפול המתאים לדוגמא מתן תוספי ברזל.

להמשך קריאה... סגור...

הפעוט אינו מוכן לשתות מים, כיצד ניתן לעודד אותו לכך?

קישור המשך

הפכו את שתיית המים לנגישה יותר, שתו ביחד ואף רכשו כוס יפה והוסיפו למים קוביות קרח. רצוי להפחית את קניית המשקאות הממותקים. מחקרים מראים כי שתייה של מיצים או משקאות ממותקים בכמות גדולה עלולה להחליף מזונות בעלי ערך תזונתי אחר, לפגוע בתיאבון ולגרום לעששת.

להמשך קריאה... סגור...
בקבוק חלב