ערכת לידה של סימילאק

ערכה מפנקת לקראת הלידה

סימילאק מזמינה אותך להתפנק עם ערכת הריון במיוחד בשבילך ובשביל הבייבי שלך! ב-39.90 ש"ח בלבד, כולל משלוח

עלה

תינוק אוכל מזון מרוסק

מגיע שלב בחיי כל תינוק שבו הוא מוכן למעבר לאכילת מוצקים. אנחנו כאן כדי לסייע להבין מתי זה קורה ואיך עוברים לשלב הבא.

מתי עוברים לאוכל מוצק?

עד גיל שישה חודשים, יש להזין את התינוק בלעדית בחלב אם או בתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל). תזונה כזו תספק את כל צרכיו. אחרי גיל שישה חודשים, כשהתינוק מראה נכונות, מומלץ להתחיל בשילוב הדרגתי של מזונות מוצקים לתינוקות, במקביל להנקה או להזנה מתמ"ל. בשלב הראשון, מדובר בטעימות בכמויות קטנות – שתי כפיות ביום של ירק או פרי. החל מגיל 6 חודשים יש להגדיל בהדרגה את כמות הטעימות עד שמגיעים לכמות המתאימה לארוחה. ניתן לחשוף את התינוק לטעימות בכמויות מזעריות לפני גיל 6 חודשים אך שימו לב -אין להציג מוצקים לפני גיל ארבעה חודשים.

קערה עם אוכל תינוקות וליד תפוח ובננה

איך מזהים שהתינוק מוכן?

ראשית, התינוק צריך להיות מסוגל לשבת (עם תמיכה) ולשמור על ראש יציב. שנית, אם התינוק מביע סקרנות ועניין במאכלים מוצקים שאוכלים לידו, שולח אליהם ידיים, אוחז בחתיכות מזון ומקרב אותן לפה ומעביר מזון מצד אחד של הפה לצד השני – אלה עדויות לכך שיש פה פעוט שבשל לחוות טעמים חדשים ומרגשים. לרוב פרמטרים אלו יופיעו מגיל חצי שנה ואילך. חלקם נלמדים במהלך החשיפה לטעימות המזון ולכן התהליך הוא הדרגתי.

מה כדאי לתת?

מומלץ להתחיל במזונות עשירים ומועשרים בברזל. תוכלו להציע טעימות ראשונות לתינוק של אוכל מוצק לתינוקות המבוסס על בקר, הודו, עוף, דגים, ביצים, טחינה, קטניות, דייסות לתינוקות מועשרות בברזל, ירקות ופירות. עד שהבייבי יגיע לגיל 12 חודשים, לא מומלץ לתת חלב פרה ניגר או חלב ממקור בעל חיים אחר. איסורים חשובים נוספים: אל תציעו לתינוק דבש עד גיל שנה והיזהרו ממאכלים שעלולים לגרום לחנק: פירות וירקות קשים, ענבים, נקניקיות, סוכריות, פיצוחים ודגים עם עצמות.

דגשים להתחלה חדשה

תנו לתינוק לטעום מזונות חדשים רק באווירה טובה וכשהוא ערני ורגוע. אם הוא עצבני, לא חש בטוב, עייף או רעב מדי, ההתנסות עלולה להסתיים במפח נפש. הקפידו לתת אוכל שריסקתם ואין בו גושים שיפתיעו אותו. תוכלו לתת לו ללקק או למצוץ את המחית מהאצבע הנקייה שלכם או מכפית גמישה.

הקניית הרגלים חדשים

הציעו סוג אחד של מזון בכל פעם כדי לא להעמיס וכדי שיהיה קל לאתר מזונות שהתינוק רגיש אליהם, במידה ויהיו כאלה. כך גם תהיה לתינוק אפשרות להתנסות בטעמים שונים. אל תוותרו גם אם התגובות לא נלהבות והמשיכו להציע כל סוג של מזון מספר פעמים לאורך השבוע. במקביל, המשיכו לתת לתינוק כמות תמ"ל מספקת, כדי שימשיך לקבל את רכיבי התזונה שהוא זקוק להם. צרפו את התינוק לשולחן הארוחה המשפחתית, כדי שיראה וישמע אתכם נהנים מהאוכל ויוכל לחקות את הרגלי האכילה שלכם ולהנות מהביחד. תוך זמן לא רב גם הוא ירצה להיות כמו כולם ולבקש עוד פסטה.

לפרטים נוספים מהם הסימנים שמראים שהתינוק מוכן לאכול מוצקים, צפו בסרטון מתוך "הורים בדקה"

מאמרים נוספים בקטגוריית תזונת פעוטות: