כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

גזים אצל תינוקות - מה עושים כשהוא לא מפסיק לסבול?

למה הוא בוכה, איך כדאי להחזיק אותו והאם זה קשור לתזונתו? כל מה שצריך לדעת על גזים וקוליק אצל תינוקות

תינוק ישן על הכתף של אביו

מדובר באחת הבעיות הנפוצות ביותר לרכים הנולדים, אולם עדיין לא נמצאה לה תרופה: גזים אצל תינוקות. אם התינוק שלכם סובל ממנה – קחו אויר! צפויה לכם תקופה לא קלה של בכי רב ותסכול, גם אצלו וגם אצלכם. במקרים בהם התינוק בוכה במשך שלש שעות או יותר ביום, שלש פעמים בשבוע למשך לפחות שלושה שבועות – מדובר בתופעה הנקראת "קוליק".

מערכת העיכול של התינוק אינה מפותחת מספיק ולכן רגישה מאד. הגזים גורמים תחושת אי נוחות ואף כאבי בטן אצל תינוקות. התופעה מתחילה בדרך כלל סביב גיל שבועיים, ותמשך שלושה-ארבעה חודשים. אם תינוקכם סובל מגזים לא תתקשו לדעת זאת: הוא יבכה בלי סיבה נראית לעין, פניו יאדימו, ולעיתים גם יתכווץ. לא מראה משובב, אבל יש מה לעשות:

הרגלי האכלה

האכילו את התינוק כשראשו מוגבה מהרגליים ולא בשכיבה, ועם שתיים-שלש הפסקות בכל האכלה. אחרי ההאכלה, אל תשכחו לסייע לתינוק להוציא אוויר, גרעפס. היו ערניים לסימני הרעב והשובע של התינוק על מנת שיקבל ארוחות בנפח לו הוא זקוק ובתדירות מתאימה. האכלת יתר עלולה להכביד מאד על התינוק ולהחמיר את הגזים.

קרוב הברכיים של תינוקת עם מוצץ לבטן

תרגילים לתינוק

נסו לשבת על כדור פיזיו עם התינוק ולקפוץ קלות, או להשכיב את התינוק עם הבטן על הברכיים שלכם, כך שיופעל מעט לחץ על אזור הבטן. אפשר גם להשכיב את התינוק על הגב, לקרב את ברכיו לבטן ולשחרר כמה פעמיים.

תנוחות בעמידה

במקרה של קוליק או גזים אצל תינוקות, יש תינוקות שנרגעים רק על הידיים בעמידה, בתזוזה תמידית של ההורה. נסו גם להחזיקו עם בטנו על זרועכם וראשו לכיוון המרפק, או ללחוץ בעדינות את בטנו על הכתף שלכם. אפשר ללכת איתו בבית, או בחוץ- במנשא בד, מה שמאוד מקל על תינוקות מסוימים. טיול בחוץ, אגב, תמיד יכול לסייע לשאיפת אוויר ותנועות ריקוד מעגליות גם כן יכולות להרגיע את התינוק.

עיסוי

למדו לעסות את בטן התינוק, עם או בלי בגדים, עם שמן תינוקות מרגיע. התנועה היא עם כיוון השעון, לא חזק מדי, לא כשתינוק מאוד עצבני ולא אחרי האוכל.

ישיבה מזרחית

החזיקו את התינוק כשגבו פונה לבטן ולחזה שלכם ושלבו את רגליו בתנוחת ישיבה מזרחית. כשהרגליים משולבות הרימו בעדינות ובאיטיות לכיוון הבטן וחזרה ועשו סיבובים עם כיוון השעון. גם זו תנוחה שמשחררת גזים ומקלה על מערכת העיכול.

תינוקות אוכלת בקבוק חלב

תזונת האם המניקה

אין מזונות שהוכחו באופן חד משמעי כגורמים לגזים אצל תינוקות. גם אם נראה לך שמזון מסויים גורם לגזים של התינוק, מדובר במצב חולף רק בשעות שלאחר אכילת המזון. במידה ומדובר בקוליק קשה ומתמשך יש להיוועץ ברופא על מנת לשלול אלרגיה.

תזונה עבור תינוקות שמקבלים תמ"ל

ניתן להקל על סימפטומי הקוליק על ידי מעבר לפורמולה קלה לעיכול כמו סימילאק גולד קומפורט עם הנוסחא הייחודית הכוללת:

  • מכיל HMO להגנה החיסונית הטובה ביותר מסימילאק
  • חלבון חלב מפורק חלקית למצבי גזים, אי נוחות
  • (דל בלקטוז למצבי אי נוחות וגזים (על רקע אי סבילות ללקטוז
  • קל לעיכול- ללא שמן דקל
  • פרוביוטיקה לתמיכה בבריאות מערכת העיכול