סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

עצירות אצל תינוקות: כך נזהה ונטפל

האם הוא סתם מתעכב או שזו בעיה שיש להתייחס אליה? הנה המידע על טיפול בעצירות אצל תינוקות

תינוק שאינו חש בטוב מניח ראש על הכתף של אימו

מרגע הלידה, סוגיית היציאות של התינוק שלנו מעסיקה אותנו מאד. אנו רגילים ל"דרישת שלום" בחיתול של התינוק מספר פעמים ביום – ואם במקרה היא לא הגיעה, ישר מתחילים לדאוג – האם תינוקנו סובל מעצירות? איך אפשר לעזור לו ולהקל עליו שלא יסבול?

לפני שנכריע שהתינוק שלנו סובל מעצירות, כדאי לדעת שגם יציאה אחת פעם ביומיים-שלושה היא בסדר גמור. עצירות מוגדרת על בסיס קושי הצואה ולא תדירות תנועת המעיים, ולכן חשוב להתבונן במה שיוצא ולחפש אחר יציאה יבשה, חומה וקשה, קצת דומה לגלילי עזים. לעיתים יופיעו גם סימני דם על החיתול, משום שהתינוק מתאמץ להוציא את הצואה, עד להווצרות קרעים קטנים ברקמות שסביב פי הטבעת. בכלל, כדאי לשים לב לעוויות פיו והפרצופים שתינוקנו עושה, אם נראה כי הוא סובל כשהוא מנסה לעשות קקי – זהו רמז נוסף לעצירות.

 

ילדה אוכלת כפית עם אורז

למה זה קורה?

לתופעת העצירות אצל תינוקות, יכולים להיות מספר גורמים:

  • אכילת מוצקים חדשים- יתכן שחלק מהמאכלים שהוא אוכל בפעם הראשונה, כמו אורז, לא מספקים מספיק סיבים תזונתיים המאפשרים יציאה רגילה.
  • התייבשות – מצב של חוסר נוזלים בגוף.
  • צריכת תרכובת מזון לתינוקות המכילה שמן דקל- נוכחות שמן דקל בתמ"ל יכולה לגרום לצואה קשה אצל חלק מהתינוקות.
  • מצב רפואי שעצירות היא אחד מהסימפטומים שלו- לעיתים ישנם מצבים רפואיים שמתבטאים בעצירות כרונית. התייעצי עם הרופא אם לתינוקך בעיה מתמשכת עם יציאות.

אמא מקפלת את רגלי התינוק כיוון הבטן שלו

איך מטפלים בעצירות אצל תינוקות?

ראשית, פנו לרופא והקפידו כי כל טיפול יעשה תחת המעקב שלו. חשוב לוודא שהתינוק מקבל מספיק מזון ונוזלים. במקרים קשים הרופא יייתן תכשירים שיכולים לעודד יציאות קלות.

סביר כי הרופא יציע לכם פתרונות תזונתיים לבעיה. עבור תינוקות בני פחות מארבעה חודשים שלא יונקים, אפשר לנסות להחליף את הפורמולה של התינוק. תמ"ל כגון סימילאק גולד קומפורט הפותח לעיכול קל ומכיל:

  • מכיל HMO להגנה החיסונית הטובה ביותר מסימילאק
  • חלבון חלב מפורק חלקית למצבי גזים, אי נוחות
  • דל בלקטוז למצבי אי נוחות וגזים (על רקע אי סבילות ללקטוז)
  • קל לעיכול- ללא שמן דקל
  • פרוביוטיקה לתמיכה בבריאות מערכת העיכול

החל מגיל חצי שנה, אפשר לשלב מזונות נוספים שיכולים להקל על העצירות. פירות, ירקות, קטניות ודגנים מלאים, יקלו על תינוקכם בשלב זה. ואם להיות יותר ספציפיים – השריית תאנים ושזיפים מיובשים במים ואז שתיית המים, או הוספת שמן זית ועגבניה רכה למחית שהם מקבלים – יכולים לעשות פלאים. שימו לב, עם זאת, שהרופא מאשר את מתן המזון, כי במקרה של תינוק שעוד לא קיבל מזון מוצק, החשיפה לאלו עלולה ליצור תגובה הפוכה ולהקשות על מערכת העיכול של התינוק.

תזונה זה לא הכל: ניתן לבצע לתינוק התעמלות רגליים בתנועות אופניים ובמידת הצורך לבצע עיסוי עדין באזור הבטן. הרבה מגע, סבלנות ותנועה, יעזרו לתינוקכם לעבור את התקופה הקשה, ולחיתולים לשוב ולהתמלא.

 

למידע נוסף על איך ניתן להקל על תינוק שסובל מעצירות צפו בסרטון מתוך "הורים בדקה"