צעדים ראשונים של תינוקת

התפתחות התינוק בשנה הראשונה: מה צפוי לכם בכל חודש?

רק יצא מהרחם, בוכה ומקומט, ובתוך שנה הוא הולך ואוכל בעצמו - התפתחות תינוקות היא עסק מדהים. ככה זה קורה במהלך 12 החודשים הראשונים

עלה

קשה להאמין עד כמה התינוק הרך  והקטן שהונח בחיקכם זה עתה – עומד להשתנות, להתפתח ולגדול. 12 החודשים הקרובים יהיו מהמפתיעים בחייכם, נדמה כי בכל יום וליתר דיוק, כלל שעה,  התינוק נראה אחרת, מבין יותר ועושה דברים חדשים. אי אפשר באמת להתכונן לאופן שבו תינוקינו משתנים מול עיננו, אבל הנה כמה דגשים שכדאי להכיר עד ליום הולדת שנה. אספנו לכם את כל היכולות, הרצונות, הכישורים והגירויים שילוו את השנה הבאה בחייכם, וחילקנו אותם להתפתחות תינוקות לפי חודשים. תתכוננו - המסע מתחיל.
sleeping-newborn-baby-in-a-wrap

חודש ראשון: בוקר טוב עולם!

התפתחות התינוק מתחילה בהגחתו לאוויר העולם, ולא עוצרת. החודש הראשון לחייו, יוקדש להתוודעות ראשונית לסביבתו החדשה. את אמו הוא מכיר עוד מהרחם, אבל זה הזמן להתחיל לתקשר עם שאר העולם. הסימן הכי חשוב שהוא מסמן לכם הוא רעב:

הוא מסמן שהוא מוכן לאכול על-ידי תנועות חיפוש, מציצת אצבעות או אגרוף וחוסר מנוחה. במידה ואת חווה קושי עם ההנקה, כגון כאב בפטמות, אחיזה לא נכונה של השד על ידי התינוק, כדאי לנסות להחליף תנוחות הנקה. במידה והחלטת לשלב תרכובת מזון לתינוקות, התחילי עם סימילאק גולד המכיל את רכיב ה-HMO הקיים בחלב אם*, ומסייע לצמצם את הפער שבין מערכת החיסון של תינוקות הניזונים מתמ"ל לבין אלו של תינוקות יונקים. אם הוא בוכה, יתכן שמשהו מציק לו - במקרה של גזים, פליטות, ריפלוקס או אפילו רגישות לחלב פרה – יש פתרונות במוצרים מיוחדים של סימילאק. זה הזמן לשים לב לרפלקסים של התינוק: הוא נולד עם רפלקס היניקה המסייע לו לפתוח את פיו לשם אכילה. ייתכן וכבר פיתח ריפלקסים נוספים כמו: פיהוק -להגדלת כמות האויר בראותיו, התעטשות- המאפשרת לנקות את אפו, סיבוב ראש לצד אחר אם נשימתו נחסמת, היכולת לזוז לאחור - מסמנן כאב או פציעה קלה, אחיזה- המאפשרת לו לכרוך את אצבעותיו מסביב לכל חפץ קטן שמניחים בכף ידו.

התינוק מקבל שני חיסונים בחודש זה -דלקת כבד נגיפית B- את החיסון הראשון יקבל התינוק בבית החולים במהלך הימים שלאחר הלידה. החיסון השני ניתן בגיל חודש.


*HMO מסוג 'FL2, אינו מופק מחלב אם

להמשך קריאה... סגור...

חודש שני: מה הוא מנסה לומר לכם?

בשלב זה, תינוקכם לא רק אוכל וישן, אלא כבר מחפש את דרכו להסתגל לעולם שמחוץ לרחם. שינה היא דרך אחת בה הם לומדים לארגן את חייהם: כאשר תינוקות עייפים, הם פשוט "מכבים את הסביבה" על-ידי הירדמות. בזמן השינה הם אוגרים אנרגיה למשימה החשובה ביותר שלהם – גדילה.

ככל שתתבוננו בו יותר, תלמדו כיצד התינוק מודיע לכם מתי הוא מוכן לאינטראקציה ומהו הזמן הטוב ביותר לאכול או לדבר, לשיר או לשחק. רגעי "הערנות השקטה" ביומו של התינוק הם הטובים ביותר לדיבור ואינטראקציה. מסרים שמשמעותם "אני מוכן" או "שמח" כוללים עיניים פקוחות, זרועות ורגליים רגועות, וייתכן גם רפלקס אחיזה הדוק סביב האצבע. מצד שני, משחקים, דיבורים או האכלה רבים מדי עשויים להוביל למבטים זועפים, פנייה הצדה או הרחקת המבט, אגרופים קמוצים, חבטות של הזרועות והרגליים, שיהוקים, התפתלות ופליטה. מסרים מסוג זה, המעידים על אי-נוחות, אומרים "נא להאט. אני צריך יותר שקט ושלווה". בחודש השני, אפשר כבר להתחיל להרגילו לטקס שינה. שימו לב שיקבל את המנה הראשונה של חיסונים כנגד פלצת (טטנוס)-אסכרה (דיפטריה)- שעלת -שיתוק ילדים (פוליו), המופילוס אינפלואנצה b פנוימוקוק ונגיף רוטה.

להמשך קריאה... סגור...

חודש שלישי: איך מעודדים פעולות התפתחות?

ידי התינוק פעילות מאוד במהלך תקופה זו, והן פתוחות רוב הזמן. כדי לעזור לו לפתח את שרירי ידיו, שימו רעשן בידו. לאחר מכן, משכו בעדינות את הרעשן. פעולה זו מעודדת אותו להמשיך ולאחוז ברעשן.

זה הזמן לעוד פעולות התפתחות: שאו את התינוק בתנוחת "ישיבה" מכורבלת והפנו את תשומת לבו לאורות או לחפצים בצבעים עליזים, נדנדו אותו בכסא נדנדה, תנו לו לגעת במרקמים שונים, תנו לו להביט במראה והרימו אותו גבוה כדי שיוכל לראות מה קורה סביבו. רוב התינוקות בשלב זה, כבר יודעים להזיז ראשם ולהביט לכיוון שבו הם שומעים קולות. בתוך כל אלה, הקפידו לתת לתינוק זמני רגיעה - כדי לפטפט, לשחק ולחקור את העולם.

להמשך קריאה... סגור...
baby-smiling-and-looking-up-to-camera

חודש רביעי: יש לכם קומיקאי קטן

תינוקכם כבר קומיקאי קטן, הוא צוחק ומצחיק אתכם - עודדו אותו, גלו מה מצחיק אותו, דברו איתו ועזרו לכישורי השפה שלו להתפתח.

במקביל, זה הזמן לשים לב לתדירות היציאות של תינוקכם, ולוודא שאינו סובל מעצירות. אם תדירות היציאות, מרקמן הקשה ועוויתות פניו של התינוק בעת שהוא עושה קקי, מסמנים לכם כי כך מדובר, התייעצו עם רופא הילדים. עבור תינוקות אלו, במידה והם ניזונים מתמ"ל, מומלץ לנסות להחליף לתמ"ל סימילאק קומפורט. בעיה נוספת שאותה כבר תזהו מיד - היא בעיית הפליטות או הריפלוקס, שגורמת לאי נוחות לתינוק ועבודה יתרה למכונת הכביסה שלכם. כאן, סימילאק ספיט אפ רליף יכול לסייע. תזונה נכונה של התינוק משפיעה לא רק על מערכת העיכול שלו אלא גם על מערכת החיסון שלו. בין אם את מניקה או משלבת תמ"ל, הגוף של תינוקך זקוק לרכיבים תזונתיים עבור מערכת חיסונית בריאה. אם את משתמשת בתמ"ל, דעי שסימילאק גולד מספק הרכב תזונתי מלא שפותח מדעית על מנת לספק את הצרכים התזונתיים של התינוק . סימילאק גולד בתוספת HMO, הרכיב התזונתי השלישי (לא כולל מים) בכמותו בחלב אם* ומסייע לצמצם את הפער שבין מערכת החיסון של תינוקות הניזונים מתמ"ל לבין אלו של תינוקות יונקים.

המשיכו לעקוב אחר התפתחותו אצל הרופא ובטיפת חלב - החודש תינוקכם אמור לקבל מנה שנייה של חיסונים נגד טטנוס, דיפטריה, שעלת, פוליו, המופילוס אינפלואנצה B, ונגיף הרוטה.


*HMO מסוג 'FL2, אינו מופק מחלב אם

להמשך קריאה... סגור...

חודש חמישי: פחד מזרים וצלילים ראשונים

שלבי התפתחות התינוק הולכים ומתקדמים, ועד סוף החודש החמישי, סביר שהוא יהיה מסוגל לשבת בעזרת תמיכה, להעביר חפצים מיד אחת ליד השנייה, להשמיע קולות בני שתי הברות, כמו "אה-גו" ולהשמיע צלילים מצחיקים על-ידי דחיפת הלשון בין שפתיו ונשיפה.

לצד המודעות וההכרה ביחס לאנשים מרכזיים בסביבתם, תינוקות מפתחים בגיל זה חוסר אמון ופחד כלפי אנשים שאינם מוכרים להם. פחד זה מאנשים זרים, אשר לעתים קרובות כולל פחד מסבים ומקרובי משפחה אחרים, הוא נורמלי. למרות שפחד זה נעלם עם הזמן ואינו אמור לעורר דאגה, מוטב להציג אנשים חדשים בפני התינוק באופן הדרגתי ומבוקר. זה הזמן להחליט - ביחד - על גישה לגבי הדרמת התינוק. הורים רבים מעדיפים לתת לתינוק להרדים את עצמו שוב, כאשר הוא מתעורר, ולא לגשת אליו מיד. דברו על כך ביניכם, והתייעצו עם איש מקצוע אם צריך.

להמשך קריאה... סגור...
mother-feeding-baby

חודש שישי: חצי יום הולדת שמח, בייבי!

מחצית הדרך עד ליום ההולדת הראשון כבר עברה, ולפנינו חודש מרגש במיוחד. התינוק אמור לדעת להתיישב לבדו בחודש זה, והוא ממשיך לקשקש עם הוריו ולהקשיב לדיבוריהם בעניין רב. חרדת הנטישה, שניצניה התחילו להופיע בחודש שעבר - תופסת מקום משמעותי בנפש שלו.

זה עלול לגרום להתקפי בכי, התעוררויות תכופות יותר בלילה, וחשדנות מוגברת כלפי זרים. הדרך הטובה ביותר לטפל בפחד זה היא מתוך הבנה ואהדה. כדי לגרום לתינוק להבין כי אתם תמיד מתכוונים לחזור, תוכלו לשחק איתו את משחק ה"קוקו" – עזיבה וחזרה, לפני שהפחד מתגבר. התינוק ישמח מאוד כאשר תחזרו לתחום הראייה שלו. אבל הכיף הכי גדול בחודש הזה, הוא שאפשר סוף סוף להתחיל להכיר לתינוק מוצקים. לא על חשבון הנקה או תמ"ל, כמובן, אלא רק כתוספת, אבל התחילו לשחק עם זה - הכינו מחיות של פירות וירקות, ותנו לתינוקי לטעום בהדרגה, תוך שאתם שמים לב שאין לו תגובות אלרגיות. לעוד פרטים על טעימות ראשונות, הכנסו לכאן.

להמשך קריאה... סגור...

חודש שביעי: השיניים מגיעות, תפסו מחסה

החודש זה אמור לקרות: השן הראשונה תפציע. אז נכון שאצל חלק מהתינוקות זה קורה בגיל 3 חודשים ואצל חלקם בגיל 12 חודשים, אבל הגיל הממוצע לצמיחת השן הראשונה הוא 7 חודשים.החוויה לא תמיד נעימה, היא עלולה להיות מלווה בכאב וחוסר נוחות, ומשפיעה על הלילות של הבייבי - וגם של הוריו.

הסימנים לצמיחת שיניים כוללות ריור אינטנסיבי של התינוק ונשיכת ידיו. עלולה להופיע תפרחת בסנטר בעקבות הרוק. זה לא קל - אבל התוצאה, חיוך עם שן חדשה - שווה את זה. תנו לתינוק נשכן מקורר שיוכל להכניס לפיו וכך להקל על הנפיחות בחניכיים ועל הכאב. בינתיים, המשיכו בטעימות המרתקות: לצד מחיות של ירקות, פירות, עוף או בקר; החודש ייתכן שהוא מוכן להתנסות באכילה בכוחות עצמו. לא רק שפעולה זו מציגה בפניו אוכל "של מבוגרים", אלא שהיא גם מאפשרת לו לתרגל את המיומנויות המוטוריות העדינות שלו. הקפידו להמשיך לגוון במזון שאתם נותנים לו, ולשים לב להופעות תגובות אלרגיות. זה גם הזמן לאבטח את הבית - הוא זוחל יותר ויותר, ובקרוב יתחיל לאחוז ברהיטים.

להמשך קריאה... סגור...

חודש שמיני: הלו, לאן אתה זוחל?

הזחילות לא פוסקות - תינוקכם כבר מגיע לכל מקום, במהירות שיא. עודדו אותו לזחול על ידי כך שתחזיקו את הצעצוע האהוב עליו בטווח ראייה, כשהוא מטייל בין רהיטים כדי להגיע אליו. מומלץ בגיל זה, להתחיל לפתח טקס לפני השינה. כ-15 עד 30 דקות לפני השינה עיברו לפעילות רגועה שיכולה לכלול קריאת ספר, עיסוי וטקס קצר של החשכת החדר, שיר קצר. התינוק יצפה לשעת השינה וירגיש נוח יותר להיפרד מכם כאשר תצאו מהחדר

ההורים יכולים להתחלף בהשתתפות בטקסים של לפני השינה. התינוק צריך להרגיש נוח גם עם אמא וגם עם אבא, כאשר כל אחד מהם משכיב אותו לישון. ואם כבר דיברנו על אבא, אז יש מצב שהחודש התינוק יקרא לו בשמו - כלומר יאמר "א-בא". אמא, את לא צריכה להעלב. ההברות של המילה "אבא" קלות יותר להגייה, וחוץ מזה, הוא לא באמת יודע מה הוא אומר.

להמשך קריאה... סגור...

מאמרים נוספים בקטגוריית ההריון: