כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

מה לבחור - גן או מטפלת?

ההחלטה אם לשלוח את הילד לגן או להשאיר אותו בבית עם המטפלת, היא בעלת פנים רבות. הנה כמה מחשבות שיעזרו לך לקבל אותה

בחירתה של אמא: גן או מטפלת?

ההחלטה אם לשלוח את הילד לגן או להשאיר אותו בבית עם המטפלת, היא בעלת פנים רבות. הנה כמה מחשבות שיעזרו לך לקבל אותה

 

תכף זה מגיע – הצורך להחליט. היצור המתוק שהבאת לעולם נהיה פחות חסר אונים מיום ליום, והשארתו במסגרת שאיננה החיק של אמא, הולכת והופכת לאפשרות סבירה והגיונית. לקראת סוף חופשת הלידה, או גם אם את נשארת בבית אבל רוצה זמן לעצמך, לסידורים, לפרוייקטים אישיים – מתקרבת גם ההחלטה בדבר המסגרת המתאימה ביותר לכם. האם תיקחי מטפלת, או שמא את מעדיפה מסגרת של גן/משפחתון? ההחלטה נוגעת למה שנוח לתינוקך, אבל לא פחות מזה: מה שמתאים לך, לאישיותך, לצרכייך וליכולות שלך.

 

לקראת ההחלטה, בן זוגך ואת צריכים לשקול את כל הגורמים שמעורבים כאן. וודאי תתייעצו עם חברים שגרים בקרבת מקום, ויכולים להמליץ מניסיונם. זו לא החלטה פשוטה, יש שיגידו שהיא הגורלית ביותר עד כה בקריירת ההורות שלכם – ובכל זאת, לא כדאי לתת לה לטלטל ולייסר מדי, וזכרו שכל דבר הוא הפיך: אם זה לא מסתדר, תמיד תוכלו לשנות את דעתכם.

 

הנה כמה שיקולים רלוונטיים שיעזרו לכוון אתכם בהחלטה:

 

השיקול החברתי

הסיבה העיקרית לשלוח את הילד לגן מוקדם ככל האפשר, היא בגלל הקרבה לבני גילו. אמנם עד גיל שנתיים מדובר רק בקשר שטחי, ובכל זאת, היכולת לשחק לצד תינוקות אחרים היא משמעותית כבר מגיל חצי שנה. לכן, ילד שנשאר אצל המטפלת עשוי להיות בריחוק בכל הנוגע לילדים בני גילו, אבל זה משהו שאפשר להתמודד איתו, אם המטפלת מעודדת אותו לשחק עם תינוקות אחרים בגני השעשועים. וגם בשעות אחר הצהריים את יכולה להשקיע בקשרים – על ידי ביקור אצל אמהות עם ילדים בגיל של ילדך ושעות משחק משותפות.

 

השיקול הכלכלי

הורים טריים רבים מגלים את הגידול בהוצאות עם היוולד הילד ואת הצורך להתנהל כלכלית בצורה שונה, ובקרוב תגיע ההוצאה המשמעותית ביותר: ההוצאה החודשית על המסגרת. לגן יש יתרון משמעותי, היות שעלותו נמוכה משמעותית מעלותה של מטפלת, אשר מועסקת על פי חוק ובהתאם לזכויותיה הסוציאליות. עלותו של גן פרטי ו/או מטפלת תלוי באזור המגורים.

 

התפתחות ומוטוריקה

יש הטוענים כי הצטרפות מוקדמת לגן מפתחת את התינוק, ומספקת לו גירויים שהוא פחות חשוף אליהם כאשר הוא לבד עם המטפלת. אין הכוונה רק לחיי החברה שלו, אלא לכלל הפעולות שעושים בגן ושיש בהם תכנים רבים שהוכתבו על ידי אנשי מקצוע. עם הזמן, התינוק חשוף בגן ליותר ויותר – יצירה, שעת סיפור, סידור הצעצועים ועוד פעולות שמפתחות את העצמאות ויכולת ההסתגלות. תינוק שנשאר בבית עם המטפלת עשוי

 

להגיע לכל הפעולות האלה מעט מאוחר יותר, היות שהוא לא פועל בתוך מסגרת קיימת, והכל למעשה סובב סביבו. זה יכול להיות שיקול בהחלטה אם להכניס אותו לגן, אבל כשאנחנו חושבים עליו כדאי לזכור כי לא מדובר במדע מדויק – כל תינוק הוא עולם ומלואו, לכל אחד את קצב ההתפתחות האישי שלו, בגן או אצל המטפלת.

 

השיקול הבריאותי

בשלב זה של חייו, המערכת החיסונית של תינוקך עוד לא מושלמת וללכת לגן – זה אומר להתמודד עם מחלות של כל חבריו שם, והרבה. יהיה מתיש, כואב ומתסכל לראות את תינוקי מנוזל וסובל – בנוסף, כל יום שהוא צריך להשאר בבית, זה יום בו את כנראה צריכה להפסיד עבודה. כשתתחילי להדבק ממנו, הסבל יהיה כפול. ייתכן וההישארות עם המטפלת תשמור לך על הילד בריא יותר, שכשיגיע זמנו ללכת לגן – המערכת החיסונית שלו תהיה חזקה יותר וההידבקויות יפחתו.

 

לא משנה מה תחליטי, קחי בחשבון שכל החלטה שתעשי – תועיל לתינוקך, כל אחת מסיבותיה. בסופו של דבר, לא משנה לאן הילד ילך, לגן או למטפלת – הכי חשוב שיחזור הביתה לאמא רגועה, שמחה ושלמה עם החלטותיה.