כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

עלייה במשקל בזמן ההריון

מהו טווח תקין של עלייה במשקל בהריון, והאם יש גבול שבו עלינו להיות על המשמר? צפו בסרטון של סימילאק ולמדו כל מה שצריך לדעת על עליה תקינה במשקל בזמן ההריון

הריונית מחזיקה כוס חלב

נושא המשקל מעסיק לא מעט הריוניות טריות. נראה כי כולן רוצות לשמור על משקלן בתחום הסביר – אך מה הוא הסביר הזה? מתי עלינו לשים לב לעליה במשקל בהריון, ולנסות לבלום אותה? רונית, המנהלת המדעית של סימילאק, עושה סדר: לדבריה, המשקל הממוצע שעל אישה בעלת משקל גוף תקין טרם הכניסה להריון, הוא בין 12 ל-15 קילוגרמים.

"אנחנו מדברים על הריון של עובר יחיד, כמובן", מבהירה רונית, ומפרטת: "טווח צבירת המשקל המומלצת במהלך ההריון נגזר ממשקל האישה לפני ההריון. ככל שהאשה בעלת אינדקס מסת גוף גבוה יותר – משקל חלקי גובה בריבוע – כך רצוי שתוספת המשקל בהריון תהיה קטנה יותר. כלומר, לנשים שנמצאות בעודף משקל מומלץ להעלות 7 עד 11.5 ק"ג ונשים שהן מאוד רזות טרם הכניסה להריון, יכולות להעלות גם 18 ק"ג וזה תקין. מה שכן, כולם כבר יודעים שבהריון לא באמת צריך לאכול בשביל שניים".

רונית מבחינה בין השלישים השונים של ההריון, כאשר העליה המשמעותית במשקל מתרחשת בשליש האחרון. "זה הזמן שבו מרבית מערכות גופו של העובר כבר התפתחו והוא כעת גדל מבחינה פיזית. ההמלצות מדברות על עליה של קילו או שניים במהלך השליש הראשון כולו ואילו קילו וחצי, עד שני קילו בחודש במהלך שני הטרימסטרים הבאים".

עלייה במשקל בהריון בשיעור גבוה יותר, עלולה להזיק לבריאותינו. ככל שנעלה יותר במשקל במהלך ההריון, כך נתקשה לרזות אחרי הלידה, אך זו לא הסיבה היחידה. "עלייה במשקל קשורה בסיכון להתפתחות של סוכרת הריון, יתר לחץ דם ואף רעלת הריון", מדייקת רונית, "עובר גדול מידי עלול לגרום לצורך בהתערבות מכשירים במהלך הלידה".

רונית מציעה כי לא נשכח לקחת בחשבון את המרכיבים הגורמים לעלייה במשקל בהריון: בסוף ההריון העובר ישקול כ- 3.5-4 ק"ג ומי השפיר מהווים כ- 1 ק"ג, השיליה והרחם ישקלו 1.5 ק"ג בערך. "מעבר לכך, יש להוסיף את צבירת השומן בגוף האישה, מאגרי האנרגיה המצטברים באזור הישבן והירכיים, משקל החזה, עליה בנפח הדם ובנוזלי הגוף – אם נסכם הכל נראה שמדובר במשקל כולל של כ- 14 ק"ג. אבל אל דאגה, הרבה מזה יורד כבר במהלך הלידה", היא מרגיעה.