כאן. בשבילכם. סימילאק

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

מתי הבייבי מוכן לפרידה מתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל)?

מצד אחד התינוק קשור לבקבוק החלב שלו. מצד שני הוא כבר נהנה מאוכל של גדולים. עד מתי נותנים תרכובת מזון לתינוקות?

פעוטה אוכלת אוכל בעצמה

הפעוט שלכם כבר שולט בכפית ואוכל איתה פירות, גבינה, אבוקדו ועוד ועוד. מצד שני הוא עדיין רוצה לשתות תרכובת מזון לתינוקות. האם הגוף שלו עדיין זקוק לזה ואולי צריך כבר להיפרד מהתמ"ל? רונית, המנהלת המדעית של סימילאק, מפרטת על הסוגייה, "משרד הבריאות ממליץ להזין תינוקות בתמ"ל או בחלב אם עד גיל שנה. החל מגיל שנה, פעוטות כבר אמורים לאכול מגוון מזונות מהתפריט הביתי וכך ולספק לגופם המתפתח, את הצרכים התזונתיים.

אלא שבגיל שנה, לא תמיד ההורים מפקחים מקרוב על כל הארוחות של הפעוט במהלך היום. אם הפעוט הוא בגן ובצהרון, לא תמיד קל לדעת כמה ומה הוא אכל. כדי להיות בטוחים שהפעוט מקבל את כל הרכיבים התזונתיים החיוניים להתפתחותו, ההמלצה היא להמשיך עם תמ"ל בנוסף למזון המוצק עד גיל שלוש שנים, כרשת בטחון תזונתית. למה זה חשוב?

 

פעוט שותה חלב בטבע, עם כוס מפלסטיק

התמ"ל הוא הרי תרכובת שפותחה במחשבה על כל מערכות הגוף של הפעוט – מהמוח דרך מערכת העצבים ועוד. כל עוד הפעוט מקבל כמות מסויימת של תמ"ל, ניתן להיות בטוחים שהגוף מוזן בויטמינים ובמינרלים שחיונים להתפתחות בתקופת גדילה קריטית זו.

האם זה אומר שנוכל לגמול את הפעוט מהבקבוק רק בגיל 3?

לא בהכרח. רונית מסבירה, "מהבקבוק עצמו אפשר לגמול כבר לקראת גיל שנה, אז התינוק יכול לעבור לשתות מכוס שמתאימה לו. בהתחלה מכוס סגורה ואחר כך מכוס רגילה. שתייה מכוס משפרת את הקואורדינציה בין היד לפה ומכינה את התינוק לאכילת מוצקים".

ואיך מבצעים את הגמילה מהפורמולה? רונית מציעה את האסטרטגיה הבאה, "אני ממליצה להסביר לפעוט בשפה שלו, שהתמ"ל הוא אוכל של תינוקות, אבל הוא כבר ילד גדול בן שלוש ולכן לא צריך תמ"ל. יש ילדים שיותר קל להם להסתגל לרעיון ויש כאלה שיצטרכו להפסיק בהדרגה. בכל מקרה צריך להיות קשובים לילד ולהתקדם בקצב שלו".

למידע נוסף, צפי בסרטון "עד איזה גיל התינוק שלכם צריך לאכול תרכובת מזון לתינוקות" מתוך הורים בדקה: