סימילאק, כאן בשבילכם

similac-icon
לוגו אבוט יצרנית סימילאק
similac-icon
similac-img

טבעונות וצמחונות בהריון: חובה לאכול מוצרים מן החי?

צמחונות היא כבר מזמן לא טרנד חולף אלא בחירה תזונתית לגיטימית - וכך גם הטבעונות. איך משלבים את האג'נדה עם התפריט המומלץ לאישה בהריון? סרטון סימילאק מסביר

אישה מוציאה את פנים האבודקו עם כף

בימינו, יותר ויותר גברים ונשים מפסיקים לצרוך מזונות מן החי: בשר, ביצים וחלב, אחרים מסתפקים באי אכילת בשר, אבל לא עוברים לטבעונות מלאה. במקביל, תעשיית המזון מתפתחת, הופכת מגוונת, ומוצאת פתרונות חדשים, שמאפשרים לקיים את אורח החיים הזה ועדיין לשמור על הבריאות.

האם נכון לבקש מאישה בהריון שזוהי בחירתה, לשנות זאת, דווקא עכשיו כשהיא עומדת להביא לעולם חיים חדשים? בעבר היה נהוג לחשוב שהריון לא הולך יד ביד עם צמחונות או טבעונות. אבל ככל שאנו לומדים יותר, אנו מבינים שזה לא חייב להיות כך. על פי רונית, המנהלת המדעית של סימילאק, אין צורך לשנות את הלכות החיים בצורה כה קיצונית, טבעונות וצמחונות בהריון הן לגיטימיות לחלוטין. "לתזונת האם במהלך ההריון יש חשיבות רבה באספקת רכיבי התזונה המהווים את אבני הבניין לרקמות ומערכות גופו של העובר, לכן במהלך ההריון יש להקפיד על תזונה מאוזנת, עם כל רכיבי התזונה החיוניים", היא אומרת. "ניתן לעשות זאת גם על ידי תזונה צמחונית וטבעונית בתנאי שמקפידים לאכול מגוון מזונות עשירים בחלבונים, ויטמינים ומינרלים, ביניהם חומצה פולית, ברזל, B12,סידן, וויטמין D.

אישה אוכלת מרק

לא זו בלבד שטבעונות וצמחונות בהריון לא מסכנים את העובר – רונית מספרת כי יש להם אפילו מספר יתרונות, כמו הפחתת הסיכון להשמנה, סוכרת, יתר לחץ דם ורעלת הריון. היא ממליצה לאם ההריונית להעשיר את התפריט שלה בקטניות, סויה, טופו ודגנים עשירים בחלבונים. הטבעונית יכולה לשתות חלב סויה במקום חלב פרה, וטחינה מלאה על מנת לצרוך מספיק סידן בהריון. מומלץ גם להקפיד להיחשף לאור השמש שלש פעמים בשבוע, כדי לוודא שהיא מקבלת מספיק ויטמין D. את תוספי המזון שניתנו על ידי הרופא – כמו ברזל וחומצה פולית, יש להמשיך לקחת ואולי אף להגדיל את המינון בהתייעצות עמו.

זו גם הזדמנות לנפץ מיתוסים הקשורים בטבעונות וצמחונות בהריון. למשל, המיתוס הידוע לגבי אנמיה, הגורס כי צמחונות וטבעונות הולכים יחד עם ספירת דם נמוכה, חולשה וחיוורון. מתברר שאין בכך ממש. מחקרים מהעת האחרונה מראים כי שיעור האנמיה בקרב צמחונים וטבעונים אינו שונה מזה שבקרב כלל האוכלוסייה. לפיכך, מרגיעה רונית, אין מקום לדאגה מיוחדת בזמן הריון. עם זאת, במצב של צמחונית או טבעונית שנכנסה להריון כשהיא רזה במיוחד – כן ננסה לתת דגש על המשקל. "אם אשה הרה לא עולה במשקל בקצב הרצוי יש להעשיר את התפריט במידת הצורך באגוזים וזרעים למיניהם כגון זרעי פשתן טחונים או זרעי ציה העשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3", מסכמת רונית.

ומה לגבי הרגלי אכילה שאין לנו שליטה עליהם כמו אלרגיה בהריון? הכנסו וקראו.

 

לעוד מידע על צמחונות וטבעונות בהריון צפי בסרטון מתוך "הורים בדקה"