ילדה מכסה את עינייה מול צלחת ירקות

הפרעת אכילה סלקטיבית: האם הילד שלכם סובל ממנה?

אם יש לכם מאבקים עם הילד סביב צלחת ארוחת הערב, יתכן שאתם עומדים בפני סוגיה של הפרעת אכילה סלקטיבית. אבל האם זה באמת המצב? כך תבדקו זאת

עלה

ילד אוכל

כולנו מגלים לעתים רתיעה או חשש מפני מזונות חדשים. יתכן שזהו מנגנון אנושי קדום שנועד להגן עלינו, ולא נדיר לזהות אותו אצל ילדים, החל מגיל צעיר מאוד. אצל רוב הילדים, הוא נוטה להתפוגג בהדרגה לאורך השנים, והם אוכלים באופן נורמלי ומספק. אבל אצל אחרים, עלולה להיווצר בעיה רצינית יותר, של הפרעת אכילה סלקטיבית או באנגלית - picky eater.

אף הורה לא אוהב להתווכח עם ילדו בארוחת הערב, ולהתחנן שיאכל משהו. עבור חלק מההורים, התנהגות כזו של אכילה בררנית אצל הילד היא מפתיעה וחדשה. אחרים יגלו כי ילדם מזכיר להם את עצמם. לפעמים הוויכוחים האלה הם חלק ממשחקי כוחות רגילים עם ההורים, ולמעשה הילד לא סובל מחסרים תזונתיים כלל וכלל.

כדי לאפשר לילדכם התפתחות תקינה, כדאי לברר כבר בשלב מוקדם האם אכן מדובר באכילה בררנית, או שהרגלי האכילה שלו נורמליים לחלוטין לגילו. כיוון שאתם, ההורים, מכירים אותו יותר טוב מכולם, תוכלו לברר זאת בקלות יחסית. לפניכם שאלון קצר, שיסייע לכם לבדוק את המצב. ענו על השאלות הבאות:

אמא וילדה חולקות ספגטי

● האם ילדכם אוכל מעט מאוד?

● האם ילדכם אוכל רק מגוון מצומצם של מזונות?

● האם ילדכם אינו מוכן לנסות מאכלים חדשים?

● האם ילדכם מסרב לאכול ירקות ו/או מאכלים מקבוצות מזון שונות?

● האם ילדכם מראה העדפה או חוסר העדפה חזקה מאוד לאוכל מסויים?

● האם ההתנהגות של ילדכם משבשת את הארוחה?

● האם הוא מתרגז או מפגין אי שקט במהלך הארוחה?

● האם הילד "חי על חטיפים"?

● האם הוא מעדיף שתייה על פני אוכל?

במידה ועניתם "כן" על שתיים או יותר מן השאלות, יתכן שאתם ניצבים בפני מצב של אכילה סלקטיבית. אבל אל ייאוש - יש דרך להתמודד עם אכילה בררנית. נסו לנסות להקפיד על ארוחות ערב משפחתיות סביב השולחן, כדי לתת דוגמא להרגלי אכילה נכונים ולאווירה טובה סביב האכילה המשותפת.

מאמרים נוספים בקטגוריית התזונה הטובה: