ילד בוכה מול קערת אוכל

איך להבין בעיות אכילה אצל ילדים

"אני שונא את זה!", צועק הצאצא, וכועס על המזון הבריא שאתם מנסים לתת לו. מה עובר לו בראש? בעיות אכילה אצל ילדים - בואו ננסה להבין אותן

עלה

ילד אוכל סופגניה

אם ילדכם מוכן לאכול רק פרוסה עם שוקולד או פסטה לבנה, מנקר כמו ציפור מהצלחת, נותן לכלב את ארוחת הערב שלו, מסרב לאכול אוכל חדש ומצהיר תדירות על האוכל שאתם מגישים לו שהוא "שונא את זה!" - יתכן מאוד שהוא אכלן בררן. אתם אולי מכירים את אופן ההתנהגות שלו מעצמכם, היות שגם אתם הייתם כאלה לפני שנים רבות - ואולי מדובר עבורכם בעולם חדש. כך או כך, טבעי לחוש תסכול סביב צורך הולך וגובר להלחם עם ילדיכם ולהתחנן שיאכל משהו, ולא סתם יעביר את החביתה מצד לצד בצלחת.

לבעיות אכילה אצל ילדים יש בדרך כלל מחיר. אכלנים בררניים צורכים פחות חלבון, ויטמינים ומינרלים בהשוואה לאלה שאינם בררניים, דבר העלול לעכב את גדילתם. בזכות אכילה בריאה ומאוזנת יקבל ילדכם את כל הרכיבים התזונתיים החשובים לגדילה להתפתחות תקינה.

אפשר להבין, לפיכך, את ההורים שבעיות אכילה אצל ילדיהם גורמות להם לתסכול גדול. אבל במקרה הזה, ניתן לאמץ את הפתגם "צרת רבים חצי נחמה". לא מדובר בתופעה נדירה - כ-50% מהילדים בארץ ובעולם מוגדרים על-ידי הוריהם כאכלנים בררניים, שעלולים לא למקסם את הפוטנציאל ההתפתחותי הטמון בהם.

כשאנו מדברים על בעיות אכילה אצל ילדים, חשוב שנבין מאיפה הן מגיעות. בשנות הילדות המוקדמות, מתרחשים בחייהם של ילדינו שינויים התפתחותיים מהירים הקשורים להרגלי האכילה שלהם: הם לומדים לשבת, ללעוס, לאכול בכוחות עצמם ולעבור מתפריט מצומצם לתפריט משפחתי מגוון. לפעמים הם רוכשים מיומנויות חדשות רבות ועסוקים כל כולם בהתנסויות מרגשות. ואז, כשמגיע הזמן לאכול – אין להם עוד כוח לחידושים ולהפתעות.

במקרים אחרים, הבררנות שלפתע התגלתה קשורה במחלה או תקופה של צמיחת שיניים. וישנן, כמובן, סיבות נוספות הלקוחות מעולם הנפש. מה שלא יהיה, חשוב להבין כי הילד לא עושה לכם "דווקא". אין לו תכנית להוציא אתכם מדעתכם. גם הוא נמצא במצוקה סביב נושא האוכל.

המסע שלכם עם ילדיכם, האכלן הבררן, לא תמיד יהיה קל. לעיתים הוא מלווה בתחושת ייאוש מצד ההורה ובהתקפי זעם אצל הילדים, שמסרבים למזון בריא וחשוב. אבל חשוב לזכור שכל ההתנהגויות הללו, מפתיעות ומטרידות ככל שיהיו- ניתן לטיפול על ידי סבלנות והתמדה. פנו לאנשי מקצוע כדי לקבל ייעוץ שמתאים לכם, ויחד, מיצאו את הדרך להחזיר לחיים את חדוות האכילה והטעמים המגוונים.

מאמרים נוספים בקטגוריית התזונה הטובה: