ילדה מביטה בחוסר חשק באוכל

האם קיימות הפרעות אכילה אצל ילדים?

איך מבדילים בין חוסר עניין זמני באוכל לבין התפתחות הפרעות אכילה אצל ילדים? טעימה על קצה המזלג

עלה

יש ילדים שייהנו מאוכל, כבר עם תחילת המעבר למאכלים מוצקים ויפגינו עניין, סקרנות ועונג מכל ביס חדש ומפתיע. פעוטות אחרים יכולים להפגין יחס בררני וסלקטיבי יותר למאכלים - לסרב לאכול, לנסות רק מספר מצומצם של מאכלים ובאופן כללי לנקוט בגישה חשדנית בזמן הארוחות. תפקידכם כהורים הוא לזהות אם מדובר בבעיה חולפת, או בהתפתחות של דפוס בעייתי שיכול להשתרש ולהפוך לבעיית אכילה.

לפעמים יש סיבה

מה שעשוי להיראות כהפרעות אכילה אצל ילדים, יכול לעיתים להיות זמני ומוסבר: כאבי צמיחת שיניים או מחלת ילדים חולפת יכולים לפגום בתיאבון, באופן זמני וחולף. כמו כן, אם הפעוט חווה שלב גדילה מהיר והוא אנרגטי וסקרן מתמיד, הוא עשוי להיות מותש מהרגיל ולהתעניין פחות באוכל. שימו לב אם הפעוט מגיע לארוחה כשכבר אין לו כוח לאכול.

פרוסה עם שוקולד למריחה

איך אדע אם הילד מפתח הפרעת אכילה

אם שללתם סיבה זמנית וחולפת ועדיין אתם רואים מולכם את הסימנים הבאים, יתכן והילד מגלה סימני אכלנות בררנית שעלולים להתפתח לכדי הפרעת אכילה:

  1. ילדכם אוכל מעט מאד
  2. מתרצה רק לסוגים ספורים של מזון ומתנגד בתוקף לטעום מאכלים חדשים.
  3. ממעיט באכילת פירות וירקות.
  4. אוכל לאט במיוחד ומתנהג בצורה לא רגועה בעת הארוחות.

אם הסימנים האלה מאפיינים את היחס של ילדכם לארוחות, חשוב שתעזרו לו לפתח הרגלי אכילה נכונים ובריאים, ולא תתעלמו מהמצב.

ילד שמסרב פתאום לרוב המאכלים שמוגשים לו, מחולל התקפי זעם בעת הארוחות או ניזון לאורך זמן ממגוון מצומצם במיוחד של מזונות, עלול לסבול מחוסרים ברכיבים תזונתיים החיוניים לגדילתו התקינה, או מתוצאות אחרות של תזונה חסרה.

ההמלצה המקצועית -ממה חשוב להימנע כאשר מתמודדים עם מצב זה

  1. אל תיגררו למאבקים מיותרים עם ילדיכם, אל תכריחו לאכול ואל תשחדו אותם במתנות ובפרסים. אכילה צריכה להיות נעימה ולא חובה.
  2. אל תיכנעו לכל גחמה קולינרית ואל תבשלו להם הכל בנפרד. אם תעשו כן, אתם משתפים פעולה עם דפוס בעייתי.
  3. אל תתייאשו, הפעילו את הדמיון, ריכשו ידע מאנשי מקצוע וממקורות מהימנים ולמדו כיצד לעודד את הילד לאכול נכון ובריא, יחד עם שאר בני המשפחה ולהנות מזה.

בכל מקרה, אם האכילה של ילדכם מטרידה אתכם, היוועצו באיש מקצוע ואל תתעלמו מכך.

מאמרים נוספים בקטגוריית התזונה הטובה: