כתבה מדעית לאנשי מקצוע

פריצת דרך בתזונת תינוקות: HMO – ההגנה הטבעית בחלב אם

מחקרים חדשים מצביעים על חשיבותו של ה-HMO לבריאותו והתפתחותו של התינוק. כעת, בעקבות פריצת דרך במחקר, הצליח המדע לתת מענה לרכיב חיסוני חיוני זה בתמ"ל ולצמצם הפער בין חלב אם לתמ"ל

עלה

חלב אם מכיל רכיבים תזונתיים, אנזימים, הורמונים, נוגדנים, תאי מערכת החיסון, ומולקולות נוספות בעלות תפקוד ביולוגי. חלב אם הינו התזונה הטובה ביותר לתינוק, המספקת יתרונות נוספים וייחודיים מעבר להזנה. HMO (Human Milk Oligosaccharides) הינו הרכיב השלישי הנפוץ ביותר הנמצא בחלב אם לאחר לקטוז ושומן (למעט מים).

חלוקת הרכב חלב אם

HMO הינם קבוצה מגוונת של פחמימות טבעיות בעלות תפקוד ביולוגי בחלב אם. הם עמידים לאנזימים הנמצאים במערכת העיכול, ולכן מסוגלים להשפיע מתוך חלל המעי על התפתחות תקינה של המיקרו-פלורה במעי ועל מערכת החיסון. HMO נחקרים כבר מעל ל-2 עשורים של מחקר. מחקרים שהתבצעו לאורך שני עשורים מצביעים על כך שהם עשויים לספק יתרונות בריאותיים רבים כפרה-ביוטיקה, במניעת זיהומים ודלקות, בהתפתחות המוח ובמניעת NEC (Necrotizing Enterocolitis).

מתוך כ-20 HMO עיקריים, t(2'FL)tt(2'-fucosyllactose)t הינו ה-HMO השכיח ביותר בחלב אם. t(2'FL)t נחקר רבות בשנים האחרונות, ומחקרים חדשים מצביעים על כך שהוא ה-HMO בעל הפעילות הביולוגית הענפה ביותר. עתה, בעקבות פריצת דרך במחקר, מצטמצם הפער בין חלב אם לתמ"ל, עם הכללתו של HMO בתמ"ל.

ה-HMO השונים, ובעיקרם t(2'FL)t, משחקים תפקיד מרכזי בבריאות והתפתחות התינוק באמצעות מספר תהליכים מרכזיים:

הפחתת זיהומים - צריכה של HMO נמצאה קשורה עם שיעור מופחת של תחלואה גסטרואינטסטינאלית ונשימתית בקרב תינוקות יונקים. HMO מפחיתים את הסיכון לזיהום על ידי קשירה ישירות לחיידק, וירוס או פרוטוזואה, ומניעת קשירתם לקולטנים על תאי המאחסן, דבר המהווה את אחד השלבים הראשונים בקולוניזציה וזיהום סיסטמי. למעשה כך משמשים ה-HMO כפיתיונות לפתוגנים המגיעים אל מערכת העיכול ומונעים את כניסתם ופגיעתם בתאי המעי.

הפחתת הצמדות פתוגנים במעי להפחתת זיהומים

הפחתת דלקות - מחקרים קליניים זיהו מספר יכולות פוטנציאליות של HMO כאימונו-מודולטורים – מודולציה על שחרור ציטוקינים להפחתת דלקת, מודולציה על מסלולים הקשורים למערכת החיסון המולדת והשפעה על תאי אפיתל המעי להתחלקות והתבגרות. 70% מתאי מערכת החיסון נמצאים לאורך מערכת העיכול ועשויים לבוא במגע עם רכיבי ה-HMO. בנוסף, כאחוז מה-HMO נספג ממערכת העיכול, דבר הפותח חלון לאפשרות כי HMO עשויים להיות בעלי השפעה סיסטמית. כחלק מההשפעה של HMO על מערכת החיסון, חוקרים החלו להתעניין באפשרות הטיפולית של HMO לאלרגיות. במודלי חיות השימוש ב-HMO הוביל לירידה בסממנים אלרגיים ועלייה בתאים רגולטורים של מערכת החיסון.

מפחית הפרשת מדדי הדלקת בדומה לתינוקות יונקים

פרה-ביוטיקה– פרה-ביוטיקה מוגדרת כרכיב בעל השפעה חיובית על הרכב ופעילות המיקרו-פלורה במעי. HMO הינם רכיבים פרה-ביוטיים טבעיים המקדמים את הגדילה של חיידקים טובים במעי, בעוד שאינם נצרכים על ידי חיידקים פתוגנים כמו קלוסטרידיום וסטפילוקוקוס. כתוצאה מהסלקציה החיובית המתרחשת על ידי HMO, מיקרוביוטה צואתית של תינוקות יונקים מראה פחות גיוון שלילי בהשוואה לתינוקות הניזונים מפורמולה. עד היום הכרנו שבפורמולה יש סיבים תזונתיים מסוג FOS ו-GOS שהם אינם רכיבים הנמצאים בחלב אם. כעת המדע הצליח לייצר את ה HMO רכיב פרה-ביוטי ייחודי הנמצא בחלב אם.

לסיכום, HMO הינן מולקולות מורכבות בעלות תפקוד ביולוגי אימונו מודולטורי ייחודי המהוות את הרכיב השלישי בשכיחותו בחלב אם. הן אינן עוברות פירוק על ידי אנזימים במערכת העיכול וכך תורמות להתפתחות תקינה של מיקרו-פלורה במעי. בנוסף, ראיות שהצטברו מ-2 עשורים של מחקר מצביעות על כך של-HMO יש תפקיד משמעותי בשפעול של מערכת החיסון של תינוקות להפחתת זיהומים ודלקות. הכללתו בתמ"ל מצמצמת את הפער של תמ"ל אל מול חלב אם.

Reference:

  1. Jantscher-Krenn E et al. Minerva Pediatr. 2012;64:83-99
  2. Goehring KC et al. J Nutr. 2016;146(12):2559-2566
  3. Bode L. Glycobiology. 2012;22(9):1147-1162
  4. Chen X. Adv Carbohydr Chem Biochem. 2015;72:113-190
  5. Marriage BJ et al. J Pediatr Gastroentrol Nutr. 2015;61(6):649-658

הכתבה המקורית פורסמה באתר דוקטורס אונלי