ילדה מסתכלת על צלחת אוכל

הפרעות אכילה אצל ילדים - מתי זה מתחיל?

לא כל תינוק שזורק את האוכל שלו עם הצלחת יהפוך להיות ילד בעייתי במזון - אז מתי אפשר להתחיל לזהות הפרעות אכילה אצל ילדים?

עלה

ילד אוכל קלח תירס

ילדים שמסרבים לאכול, מוכנים לטעום רק מזונות מאוד ספציפיים, או – במילים פשוטות – "מוציאים לנו את הנשמה" - הם בעיה כאובה בקרב לא מעט משפחות. יש הורים אשר מודאגים ממצב של הפרעות אכילה אצל ילדים, שיכולות לגרום לתת תזונה או להבדיל - לעודף משקל, ולבעיות רבות נוספות. אבל מתי זה מתחיל, בעצם, וכיצד אפשר לזהות הפרעות אכילה בילדים?

בעיות או הפרעות אכילה אינן צצות ביום אחד, וגם לא בן לילה. קודמים להן הרגלי אכילה לקויים בגיל הרך, שאינם מטופלים ואינם מתוקנים, וכשהילד מגיע לגיל שבע או יותר – עלולה להופיע הפרעת אכילה של ממש, בדרגות שונות של חומרה. בואו נבדוק יחד, למה כדאי לשים לב אצל פעוטות, כדי למנוע התפתחות עתידית של הפרעות אכילה, ילדים הסובלים מבעיות גדילה, ועוד.

מלידה ועד גיל חצי שנה, לפחות, עיקר תזונתו של תינוקכם היא מזון נוזלי: חלב אם או תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). הוא רק מתחיל לגלות את המזון המוצק, מתאמן בהפעלת שיניו הצומחות, וגדל בקצב מואץ. לא תמיד הוא מתרגש או מתפעל מחידושים בתחום המזון, ולא פעם תמצאו את מחית הבטטה הנפלאה שהכנתם לו באהבה – מרוחה על חולצתכם החדשה, או על הרצפה. הסרבנות שלעיתים מתגלה בגיל זה, היא לא בהכרח סימן להפרעת אכילה בעתיד - היא תהליך טבעי בדרך לביסוס ה'עצמי' שלו. לפעמים, הוא מתנסה בהתקפי זעם. סמכו עליו: אולי הוא קטן, אבל יודע היטב לנהל מאבקים!

שני אחים אוכלים ספגטי

החל מגיל שלוש כדאי לשים לב לסימנים נוספים. האם הילד אוכל רק ממתקים, או לא מוכן לטעום דבר שאינו שניצל ופסטה? זה יכול להיות סימן לבעיות בעתיד. פעוטות רבים מפתחים הרגלי אכילה בררנית, מה שיכול להתפתח בעתיד להפרעת אכילה סלקטיבית. כשהם מתחילים ללמוד בבית הספר, הם כבר נתונים להשפעות חברתיות וסביבתיות רבות ורחבות יותר, ובמקביל – מתחילים להתמרד כנגד ההורים והרגלי התזונה הבריאה שהם מבקשים מהם לסגל. מכאן ועד פיתוח הפרעות אכילה – הדרך קצרה.

שימו לב לסימנים. הציעו לילדיכם מזונות מסוגים שונים, והרגילו אותו להנות מאוכל. אם אתם חוששים שאחרתם את המועד ויש לכם בבית כבר ילד עם הפרעת אכילה - אל תהססו לפנות לאנשי מקצוע, כדי ללמוד על דברים שאתם יכולים לעשות; ובמקביל - להציע לילדיכם תוספות תזונתיות הנחוצות לו.

מאמרים נוספים בקטגוריית התזונה הטובה: