ילדה אוכלת ארוחת בוקר

תזונה נכונה לילדים יכולה לתרום להם ביותר ממובן אחד

בהקניית הרגלי תזונה נכונה לילדים, תוכלו לתת להם מתנה של בריאות ויכולות גבוהות לכל חייהם

עלה

ילד אוכל תפוח בפארק

מרגע שנולד, התינוק זקוק למזון, שמהווה מרכיב חיוני בגדילה וההתפתחות שלו. תזונה נכונה לילדים תומכת בשינויים מדהימים ומרגשים: תינוקות הופכים לפעוטות שהולכים וחושבים ואז גדלים והופכים לצעירים מלאי אנרגיה. הרכיבים המזינים שבאוכל, פועלים בדרכים מגוונות: סידן וחלבון מסייעים לבניית העצמות והשרירים. פחמימות ושומנים מספקים אנרגיה ועוזרים לשמירה על בריאות העור והשיער; להגנה על איברי הגוף מפני זעזועים; לשמירה על טמפרטורת הגוף; לתפקוד בריא של התאים ועוד.

כשאתם מעודדים את הילדים להנות באופן קבוע מירקות ופירות שיש בהם סיבים תזונתיים ומגבילים את כמות הסוכרים המזיקים שהם צורכים, אתם מסייעים לצמצם את הסיכון לפתח השמנת יתר שמסוכנת לבריאותם ומקטינים את הסיכון שיפתחו בעיות של סוכרת וכולסטרול גבוה – מחלות שמופיעות כיום גם בגילאים צעירים.

משפחה יושבת לאכול מסביב השולחן

מלבד היתרונות הפיזיולוגיים, קיים קשר בין תזונה נכונה בילדות לבין רמת וטיב התפקוד של הילדים בגן ובבית הספר ויכולת הריכוז והקשב שלהם. רבות נכתב למשל, על השפעת ארוחת הבוקר על ההתנהלות של ילדים לאורך כל היום.

כדי להקנות הרגלים טובים, חשוב ליישם אותם גם בעצמכם. כשאתם בוחרים לאכול תפוח במקום שוקולד, מחליפים את המשקאות הממותקים במים ונמנעים מנשנושים של חטיפים עתירי שומן טראנס, אתם הופכים למודל נכון לחיקוי לילדכם. נסו ותיראו ששני הצדדים מרוויחים.

ערך חשוב נוסף של אכילה נכונה הוא הערך החברתי - ארוחות תמיד היו סיבה מצויינת כדי שאנשים יתכנסו יחד. לא רק כדי לשבוע אלא גם כדי להיפגש, לתקשר ולחגוג. ארוחות חג חושפות את הילדים למנהגי התרבות והקהילה שלהם ובבסיסן, ארוחות הן הזדמנות לתקשר עם אחרים ולהיות רגישים ומנומסים כלפיהם. ילד שאוכל מול הטלוויזיה או המחשב, מחמיץ הזדמנות לפתח את המיומנויות האלה. אירועים הקשורים במזון ממלאים אם ככה, תפקיד חשוב בפיתוח היכולות החברתיות של הילד וכשמדובר במזון בריא, הרווח הוא כפול.

בנוסף , ילדים רבים מסגלים הפרעת אכילה סלקטיבית או בררנות באוכל, שחשוב להיות ערניים אליהן על מנת למנוע את התפתחותן בעיות אלו.

עבור רובנו, אוכל הוא אחד מהנאות החיים, ללא ספק, אבל עבור חלקינו לא. אי אפשר להכריח ילד לאכול, אבל חובתינו לעזור לו להקנות הרגלי אכילה נכונים שכן אכילה משפיעה על הפן הביולוגי, החברתי והתיפקודי שלנו.

הכנסו לקריאה על חשיבות התזונה על פי פירמידת המזון לילדים.

מאמרים נוספים בקטגוריית התזונה הטובה: