baby-nutrition-for summer-days

כיצד נמנע התייבשות תינוקות בימי הקיץ הלוהטים ? המדריך המלא

קיבצנו עבורכם כללי זהב שכדאי להקפיד עליהם בתקופת הקיץ או בכל יום חם אחר

עלה

הקיץ הלוהט מגיע מדי שנה לישראל והטמפרטורות שוברות שיאים חדשים של חום. אמהות מודאגות רבות שואלות האם צריך להוסיף מים לתזונת התינוק בנוסף להנקה ומאיזה גיל? השאלה הזאת נשאלת גם לאחר שבטיפת חלב מבהירים להן כי תינוקות בריאים עד גיל חצי שנה יש להזין רק בחלב אם או תרכובת מזון לתינוקות ללא כל תוספת מים או נוזלים אחרים. לדאגות הללו יש אחיזה ברורה במציאות: קצב נשימתם של תינוקות יותר מהיר משלנו המבוגרים, דבר שמגדיל את הסיכון שלהם להגיע למצב של התייבשות, יציאותיהם מימיות והכליות שלהם עדיין לא מפותחות מספיק לאגירת מים בגוף. תינוקות אינם יכולים להגיד לכם שהם צמאים או חם להם, אז כיצד נגן על ילדינו מפני התייבשות?

מתי מותר לתת לתינוק לשתות מים?

שתיית מים אמנם חשובה מאוד אבל ע"פ הנחיות משרד הבריאות מותר להוסיף מים לתזונת התינוק רק מגיל חצי שנה ומעלה. עד גיל חצי שנה תזונת התינוק צריכה להיות מבוססת כולה על חלב אם או תרכובת מזון לתינוקות. בימים חמים במיוחד אפשר להציע הנקה נוספת או בקבוק נוסף. המעבר למזון מוצק המתרחש בהדרגתיות מצריך השלמת נוזלים ולכן עם התחלת המוצקים יש להציע גם מים. יש לזכור כי עד גיל שנה יש להרתיח לפחות למשך שתי דקות את כל סוגי המים ולא משנה אם מדובר במים מינרלים, ממתקני טיהור או מים ישירות מהברז.

מה קורה אם הילד מתחת לגיל חצי שנה וחם מאד בחוץ?

במידה ומדובר בתינוק מתחת לגיל חצי שנה, הקפידו על הנקה או הזנה בתמ"ל בזמנים קבועים כך שהתינוק יקבל במהלך היום את הנוזלים הדרושים לגופו. במקביל היו ערניים לסימנים היכולים להעיד על סכנת התייבשות.

החשש מהתייבשות

בד"כ הסימן הראשון שניתן לראות כשפעוט מתחיל להתייבש זה תחושת הצמא אך כיון שהם קטנים ולא יכולים לשתף אותנו בתחושה מלבד בכי, לא תמיד אנו מבינים את סימני האיתות שלהם ואנו עלולים לפרש את הבכי באופן מוטעה, לכן יש להיות קשובים היטב לסימנים. במידה ולא נדאג למספיק נוזלים לתינוק במהלך היום, ההתייבשות קלה עלולה להחמיר בהמשך היום.

כיצד תזהו שתינוקכם בסכנת התייבשות?

הסימנים הבאים יכולים להדליק נורה אדומה על סכנת התייבשות אצל תינוקות: • יובש בפה • בכי נטול דמעות • שתן כהה מדי • חיתול יבש במשך למעלה מ-3 שעות • עיניים או לחיים שקועות • עליה של חום הגוף • התנהגות חריגה • עצבנות ועייפות רבה. במקרה של הופעת אחד או כמה מהתסמינים הללו, יש להתייעץ מיד עם רופא.

התינוק שלי כבר בן חצי שנה ורוצה לשתות מיץ או קולה במקום מים, כיצד מומלץ לעודד אותו לשתיית מים?

מחקרים מראים כי שתייה של מיצים או משקאות ממותקים בכמות גדולה עלולה להחליף מזונות בעלי ערך תזונתי אחר, לפגוע בתיאבון ולגרום לעששת שיניים ובגיל מאוחר יותר להשמנת יתר. ככל שתרגילו את התינוק בגיל צעיר יותר לשתות מים, כך ירכוש הרגלים בריאים יותר להמשך חייו. כמו כל הרגל חדש, יש ילדים שמתקשים להסתגל לשתיית מים. מומלץ להציע לתינוק מים בבקבוק שונה מהבקבוק בו הוא מקבל תמ"ל. או בתנוחה שונה מהאכלה. הפכו את שתיית המים לזמינה יותר, הזכירו לילדים לשתות בכל הזדמנות, שתו יחד עם הפעוט (ניתן לשלב משחקי שתיה) השתדלו שלא להכניס הביתה משקאות ממותקים. בימים חמים מומלץ להוסיף קוביית קרח או שתיים למים.

דרך נוספת לקבלת נוזלים

למרות שרוב המים מגיעים מנוזלים, מומחים מעריכים שכ- 20% מגיע גם מהמזון. ניתן להציע פירות וירקות עשירים בנוזלים בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים המאוחרות. ניתן לסחוט פירות טריים ולהקפיאם לארטיקים.

האם כדאי לקרר תרכובת מוכנה של מזון לתינוקות (תמ"ל) בימים החמים כך שתרענן את התינוק בעת השתיה?

ההמלצה היא להכין תרכובת מוכנה של מזון לתינוקות רק בסמוך למועד ההאכלה ולהוסיף מים פושרים. בימים שרביים וכאשר מדובר בתינוק מגיל חצי שנה ומעלה, ניתן לצנן את הבקבוק על ידי הנחתו במקרר למשך מספר דקות. בגלל החום הגבוה, יש לשים לב ולהימנע מהשארת פורמולה מוכנה לזמן ממושך מחוץ למקרר. ניתן לאחסן את התמ"ל המוכן שהתינוק לא שתה או סיים בבקבוק אטום למשך זמן מרבי של 24 שעות במקרר. אין לחמם את התמ"ל שוב לאחר שהתקרר.

מה קורה אם הילד מבקש לשתות תמ"ל בלילה?

יקיצות ליליות ובכי אינם נובעים דווקא מרעב או צמא, זאת למרות שאנו נוטים לפרש את הבכי וההתעוררות כרצון לאכול או לשתות. פעוטות מתעוררים משנתם מסיבות פשוטות כמו טיטול רטוב, צורך במגע וחום אמהי, בקיעת שניים, "בדיקת נוכחות" של ההורים, אך גם מצבי חולי כמו מחלות חום, כאבי בטן, דלקת אזניים וכדומה. במידה ונראה שהילד אינו נרגע והוא מעל לגיל חצי שנה, עדיף להציע לו בלילה בקבוק עם מים ולא עם תמ"ל, על מנת לא להרגילו לאכילה בשעות הלילה.

איך לשמור על הגיינה בחום הכבד?

לאחר כל האכלה יש לקרצף היטב את כל הבקבוקים, הפטמות, המכסים, הטבעות, מחלק המנות וכל כלי אחר המשמש להכנת התמ"ל באמצעות מברשת ניקוי מיוחדת ולהשתמש במים חמים ובסבון. לאחר מכן יש להרתיח במשך חמש דקות רצופות בסיר כשהם מכוסים במים. ובסוף לייבש באויר על מתקן ייבוש כשפתחי הבקבוקים כלפי מטה או להשתמש בסטריזליזטור.

לגבי אחסון התמ"ל - יש להקפיד לאחסן במקום קריר ויבש, בשום מצב אין להשאיר את התמ"ל חשוף בשמש או להשאיר קופסא פתוחה.

מלבד נושא הנוזלים והרגלי השתיה המומלצים לתינוק , ימי הקיץ החמים מציבים בפני לא מעט הורים שאלות בנוגע לחיידקים ושמירה על הגיינת המזון. לפניכם סיכום קצר בנושא וכמה דברים שחשוב לדעת:

העונה של החיידקים

בנוסף, מזג האויר החם אינו תורם למצב ומהווה קרקע פוריה לשגשוגם של חיידקים מזיקים במזון העלולים לגרום להרעלת מזון. לכן, גם בקיץ רצוי לצרוך מזונות המחזקים את מערכת החיסון, במיוחד כשמדובר בתינוקות ופעוטות. חשוב שהתינוק יצרוך מזונות המכילים פרהביוטיקה, כלומר סיבים תזונתיים, אותם ניתן למצוא במזונות כמו פירות, ירקות ומזונות מדגנים מלאים. סיבים תזונתיים מהווים מצע מזון לחיידקים ידידותיים בגופנו ובכך תורמים לשגשוגם ומסייעים לבניית מערכת החיסון של תינוקות ופעוטות. תינוק הניזון מחלב אם מקבל באופן טבעי את רכיב ה HMO ופרהביוטיקה מסוג אוליגוסכרידים. רכיב זה מסייע לתמיכה במערכת החיסון. במידה ותינוק ניזון מתמ"ל, ניתן לבחור בתמ"ל המכיל את רכיב ה HMO כגון סימילאק גולד. סוגיה נוספת שעולה על הפרק בקיץ היא בטיחות המזון אותו אנו וילדנו צורכים. בשלב בו התינוק מתחיל לצרוך מזון מוצק במיוחד מגיל חצי שנה ואילך, ההורים לא תמיד יודעים מה הוא אוכל כאשר הוא לא בבית. לעיתים, במעון היום, קורה מצב בו הילדים אוכלים מצלחת משותפת או שותים מאותו בקבוק. אוכל שנמצא זמן ממושך מחוץ למקרר או שהה בשמש יכול להוביל לקלקול קיבה ובעיות במערכת העיכול. ולכן יש לשמור על בריאות מערכת העיכול הן בעזרת התזונה והן בשמירה על הגיינה סביבתית והמזון.

HMO* מסוג 2’FL שאינו מופק מחלב אם, ה-2’FL הוא אחד ממשפחת ה-HMO הקיימים בחלב אם.

מאמרים נוספים בקטגוריית צעדים ראשונים בהזנת תינוקות: